zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firmy mohou začít obchodovat s emisemi

17.10.2005
Ovzduší
Firmy mohou začít obchodovat s emisemi
Firmy, které vypouštějí do ovzduší větší množství oxidu uhličitého, se mohou od včerejška prostřednictvím webových stránek www.povolenky.cz hlásit o elektronické povolenky k obchodování s emisemi. "Česko je třináctou zemí Evropské unie, která rejstřík uvedla do komerčního provozu a připojila se tak k evropskému trhu," sdělila mluvčí Ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.
Pro otevření účtu v rejstříku na internetu je nutnou podmínkou platné povolení k vypouštění emisí skleníkových plynů. Vedle toho firmy musí s provozovatelem rejstříku, kterým je společnost Operátor trhu s elektřinou, uzavřít smlouvu. Vyřízení těchto formalit bude pro firmy podle ředitele oddělení změny klimatu ministerstva Dušana Chmelíka otázkou hodin.
Počet povolenek, které podniky dostanou od státu zdarma, je dán plánem, který schválila Evropská komise. S kolika povolenkami mohou počítat, se tak české podniky dozvěděly již dříve. Většina z nich je s přídělem spokojena.
"Na to, že český alokační plán byl Evropskou komisí schválen jako dvacátý třetí v pořadí, jde o velmi solidní výsledek," poznamenal ke spuštění registru ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Díky výraznému finiši se podle něj podařilo předstihnout řadu států, jejichž alokační plány byly schváleny dříve než český. Z nových států EU Čechy předstihli pouze Estonci.
Spuštění rejstříku předcházela jednání s Evropskou komisí, která si ověřovala, zda je rozhodnutí o rozdělení povolenek mezi provozovatele zařízení v souladu s jejím rozhodnutím o celkové výši povolenek. "Ukázalo se, že kvůli vstupu a výstupu zařízení ze systému musí být český alokační plán zkrácen celkově o 154 837 povolenek. O toto množství byla nakonec snížena rezerva pro nová zařízení, takže nebylo třeba měnit příděly povolenek firmám, které v červenci schválila vláda," uvedl Ambrozkův podřízený Tomáš Chmelík.
Celkem 435 českých podniků dostane z rozhodnutí Bruselu na léta 2005 až 2007 povolenky na 292,8 miliónu tun oxidu uhličitého, což představuje 4,4 procenta z celkového množství v celé EU.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí