zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Politici lobbují za severní cestu

17.10.2005
Obecné
Politici lobbují za severní cestu
Politici z regionů v severní části republiky zahájili oficiálně společný lobbing za takzvanou severní dálnici, která má propojit Liberec s Olomoucí. Šest nejvyšších představitelů regionů a měst ze severu Čech a Moravy včera vystoupilo proti plánu Ministerstva dopravy, které chce rozšířit dálnici D1 Praha - Brno na tři pruhy. Na severu se obávají, že kvůli stavbě, která podle nich přijde na víc než 40 miliard korun, nezbudou peníze na "jejich" rychlostní komunikaci R35. Stát by měl stavět spíš severní dopravní tepnu než rozšiřovat D1, říkají politici ze severu.
Ministerstvo dopravy je však uklidňuje: tyto stavby nejdou proti sobě.
Hejtmani a primátoři krajských měst jsou přesvědčeni, že R35 za 30 miliard korun odvede z D1 vozy jedoucí směrem na Polsko i Ostravu.
"R35 by minimálně o 30 procent odlehčila provozu na D1," řekl hejtman Pardubického kraje Michal Rabas. S kolegy argumentuje i tím, že důležitá stavba spojí tři kraje s více než 1,5 miliónu obyvatel a přinesla by rozvoj a další investice.
Ministerstvo hejtmany uklidňuje, ale upozorňuje, že není dosud vyřešeno, kudy R35 povede. "Nelze stavět severní cestu, když není jasná trasa," uvedl Viktor Meca z tiskového odboru ministerstva, které už navrhlo vládě ustavit Řídící a koordinační výbor pro R35, aby stavbu urychlilo.
Obě tepny - úpravy D1 a nová R35 - by měly být podle dnešních plánů hotovy za pět let.
Na silnici severem země se vede spor o úsek mezi Vysokým Mýtem a Českou Třebovou. Pardubický kraj tam chce vést trasu severněji, než je dnešní hlavní tah spojující východ Čech a střední Moravu. Proti jsou některé obce, jichž by se severnější varianta dotkla, ekologické organizace a nelíbí se ani Ministerstvu životního prostředí. Ke druhé variantě, v trase dnešní spojnice, se kloní i Ministerstvo dopravy. Podle pardubického hejtmana ale příprava pro územní rozhodnutí v případě tzv. severní varianty přes Ústeckoorlicko skončí do čtyř měsíců.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí