zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Půlka Temelína není závratná?

19.10.2005
Obecné
Půlka Temelína není závratná?
Třináct set megawattů, tedy více než polovina temelínského výkonu, nebo potřeba celé Prahy, není pro energetického experta Hnutí Duha Petra Holuba závratné množství, aby se nedalo nahradit jinými šetrnými zdroji. "Ať paroplynem nebo z obnovitelných zdrojů," doporučil v článku. ČEZ plánuje zavřít čtyři elektrárny (HN 11. října). Souhlasím s ním, že bourat vesnice a stěhovat z nich lidi kvůli uhlí není příliš dobrá varianta.
To, co doporučuje, však není o moc lepší. Spalování zemního plynu ani on sám určitě nepovažuje za nejekologičtější. A nahradit 1300 megawattů větrníky, které u nás z obnovitelných zdrojů přicházejí v úvahu jako jediné, představuje 12 000 - ano, dvanáct tisíc! - jednomegawattových vrtulí na stožárech zhruba sto metrů vysokých (roční využití větrných elektráren v ČR totiž představuje pouhých cca 11 procent). Snadno si spočítáme, že jejich nedotovaná cena, kolem 400 miliard korun, několikrát převýší náklady na výstavbu celého Temelína, nehledě na problémy s regulovatelností takového množství malých zdrojů.
A propos - proč by se odstavované uhelné bloky neměly nahrazovat, podobně jako třeba před desetiletími ve Francii, jadernými reaktory? Bohdan Zronek, Temelín
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí