zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Revírníci už připravují lesy na zimu

24.10.2005
Les
Revírníci už připravují lesy na zimu

Zlínský kraj ţ Těžba dřeva je jednou z mnoha činností, kterým se v těchto dnech věnují lesníci na Zlínsku. Jejich úkolem je také ošetřovat stromy, zajistit ochranu vánočních stromků před zloději, navážet do krmelců potravu pro zvěř a celkově tak připravit lesy na zimu.

V luhačovických lesích probíhá ve velkém těžba dřeva." Těžíme teď více než během roku. Stromy se nacházejí v období vegetačního klidu a lépe se s nimi pracuje. I jejich dřevo je v tuto dobu nejkvalitnější," vysvětlil vedoucí Lesní správy Luhačovice Josef Zezula. " Od půlky listopadu se navíc mohou těžit i vánoční stromky. Už nyní však zajišťujeme hlídky, aby zabránily lidem v krádežích," dodal Zezula.

Na podzim mají lesníci povinnost ošetřit zejména mladé stromky proti okusu zvěře." Pupeny by jinak přes zimu pravděpodobně zničila zvěř," uvedl Zezula. Revírníci proto natírají stromy speciálními repelentními látkami do výšky jeden a půl až dva metry nad zemí." Nejčastěji používáme lanolin z ovčí vlny. Zvěř spolehlivě odpuzuje," upřesnil lesník.

Ve Zlínském kraji působí také řada soukromých majitelů lesů. Jedním z nich je starosta Hrobic František Gajdošík." Mám malý les a žádné zbytečné zásahy do něj ani před zimou nedělám. Příroda si pomůže sama," uvedl. Podobně postupuje i valašskokloboucká organizace Českého svazu ochránců přírody Kosenka, která vlastní deset hektarů zalesněného pozemku." L es vedeme jako přirozený ekosystém a snažíme se do procesů, které se v něm odehrávají, zasahovat co nejméně," řekl předseda Miroslav Janík.

Lesní závody a hospodáře řídí a hlídá Státní správa lesů." Pokud někdo své povinnosti zanedbá a správa lesů to zjistí, může dostat pokutu až sto tisíc korun," uvedl Marek Koutný z oddělení Státní správy lesů Magistrátu města Zlína.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí