zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přestavba pražské čistírny odpadních vod má začít koncem příštího roku

25.10.2005
Voda
Přestavba pražské čistírny odpadních vod má začít koncem příštího roku
Přestavba ústřední pražské čistírny odpadních vod na Císařském ostrově by měla začít koncem příštího roku. Město musí zařízení zásadně upravit, aby splnilo normy Evropské unie. Zástupci magistrátu hl. m. Prahy pevně věří, že na více než devítimiliardovou investici přispěje unie i stát. ČTK to při dnešním veřejném projednání vlivu této stavby na životní prostředí řekl radní Miloš Gregar.

Magistrát požádal Evropskou unii o téměř tři miliardy korun, které by měla uhradit z fondu soudržnosti. Podle Gregara bude o žádosti rozhodnuto do konce roku. Od státu by chtělo město získat přes dvě miliardy korun. Podle Gregara příspěvek očekává už proto, že stát dostal prodejem 66procentního podílu ve firmě Pražské vodovody a kanalizace 6,1 miliardy korun.

Pokud by se dotace nepodařilo získat, nastal by podle radního velký problém. Znamenalo by to přehodnocení priorit strategických investic, jako je rozšiřování sítě metra a výstavba vnitřního automobilového okruhu, uvedl Gregar.

Hlavní práce na čistírně se podle něj mají provádět v letech 2007 a 2008, aby mohla být spuštěna ve zkušebním provozu koncem konce roku 2010. V opačném případě by městu hrozily pokuty.

Nové směrnice kladou vyšší nároky na odstraňování dusíkatých a a fosforečnatých látek, čímž se prodlouží proces čištění vod. Přestavba čistírny spočívá ve zvýšení její účinnosti různými technologickými změnami, musí se také zvětšit reaktivační nádrže.

Odpor některých zastupitelů a městských částí dříve vyvolal záměr, že by se kaly z čistírny spalovaly přímo na ostrově, nebo v areálu bývalé teplárny v Holešovicích. Současný plán to už neobsahuje, využije se současný způsob likvidace kalů.

K tomu má připomínky například radnice Prahy 6. "Musíme trvat na našem požadavku, aby bylo vymístěno kalové hospodářství z Císařského ostrova," uvedla dnes místostarostka Jaroslava Trnková. Zástupci magistrátu ale říkají, že konečný způsob ničení kalů se bude řešit až později.


Michal Burian
Zdroj: www.estav.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí