zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé by měli začít třídit i bioodpad

01.11.2005
Odpady
Lidé by měli začít třídit i bioodpad
Klášterec nad Ohří - Nový plán odpadového hospodářství schválili klášterečtí zastupitelé na svém posledním jednání. Ačkoli se plán nedotkne peněženek obyvatel přímo, město bude muset do odpadů investovat v příštích pěti letech statisíce korun.
"Na základě nového zákona o odpadech musejí po kraji vypracovat nové plány i obce," uvedl František Kabát, vedoucí odboru místního hospodářství klášterecké radnice, "V tom našem jsou konkrétně shrnuty cíle odpadového hospodářství města na následující období."
V nejbližší době bude jediným, pro obyvatele města viditelným výsledkem nového plánu změna vyhlášky o odpadech. "Nejprve ovšem musí náš nový plán schválit krajský úřad," upozornil Kabát. "Pak bude možné některé věci zahrnout do pravděpodobně nové obecně závazné vyhlášky."
Plán počítá s několika cíli, kterých bude muset radnice do pěti let dosáhnout. Jejich naplnění bude stát statisíce korun. Alespoň podle předpokladu společnosti Ekora, která odpadový plán pro město zpracovala.
Podle Ekory by mělo město do roku 2010 ekologickou výchovou a osvětou snížit produkci odpadů. Výchova obyvatel by měla přijít na dvacet až třicet tisíc korun. Další desetitísíce ročně by měla stát úprava současného systému svozu odpadů a sítě sběrných míst.
Již příští rok by také mělo město nechat vypracovat projekt na separaci bioodpadu a jeho využití v kompostárnách, bioplynových stanicích či při výrobě alternativního paliva. Projekt by měl stát odhadem asi padesát tisíc korun. Další desetitisíce ročně bude stát jeho zavádění do praxe.
"Myslím, že největší problém bude se shromažďováním a následným využitím biologicky rozložitelných odpadů," povzdechl si František Kabát nad jedním z dalších cílů nového plánu. "To jsou například odpady z velkokapacitních jídelen a kuchyní. Dosud nemělo město s tímto druhem odpadů žádné či minimální zkušenosti. "
Do roku 2010 by také město mělo o dvacet procent snížit roční množství odpadu ukládaného na skládku. Nejtěžší ale nejspíš bude přesvdčit lidi, že do pěti let by měli na osobu a rok vy třídit minimálně 33 kilogramů využitelného odpadu.

S čím také počítá odpadový plán
* Snížit do 5 let o 20 % množství odpadu vyváženého na skládku.
* Naučit obyvatele města vytřídit ročně 33 kg využitelného odpadu na osobu.
* Naučit třídit a využít biologicky rozložitelný odpad.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí