Názorným příkladem jsou Havlovice nad Úpou, což je vesnice s necelou tisícovkou obyvatel nedaleko Trutnova. V této obci nejsou žádné průmyslové objekty, které by mohly produkovat škodlivé emise. Čistota vzduchu je však přesto stejně špatná jako na Ostravsku, Karvinsku nebo v pražských Vršovicích.
Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) k tomu dodal: "Po obrovském zlepšení čistoty vzduchu v 90. letech se s přispěním domácích kotelen pomalu vracíme do časů totality, kdy tu bylo k nedýchání."
Firmy s největšími emisemi škodlivých látek
Žebříčku největších firemních znečišťovatelů ovzduší v ČR vévodí České energetické závody (ČEZ), Mittal Steel Ostrava a Spolana Neratovice. Vyplývá to z údajů, které eviduje státní Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ). Za první místo vděčí energetická skupina ČEZ svým tepelným elektrárnám, zejména pak elektrárnám Chvaletice a Prunéřov.
Registr spustilo letos koncem září Ministerstvo životního prostředí. Konkrétní pořadí však nezveřejnilo a tak se tohoto úkolu zhostila ekologická organizace Arnika. Ekologové zdůraznili, že posouzení největších znečišťovatelů je velmi složitým procesem, při němž je nutné zohlednit řadu odborných aspektů.
V seznamu firem zamořujících životní prostředí rakovinotvornými látkami s přehledem zvítězila farmaceutická firma Ivax Pharmaceuticals z Opavy. Podle vlastních údajů loni do vzduchu vypustila 174 tun dichlormethanu.
V kategorii dioxinů se nejvýše umístily Třinecké železárny. Až s odstupem je následují ŽDB Bohumín a Vysoké pece Ostrava.
Zdroj: www.meteo-web.cz