zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podle hlukové studie jsou nejrušnější ulice Budějovic a Tábora

04.11.2005
Hluk
Podle hlukové studie jsou nejrušnější ulice Budějovic a Tábora
 ČESKÉ BUDĚJOVICE -- Podle hlukové studie, která stanovila nejrušnější místa u jihočeských silnic II. a III. třídy, jsou nejvíce zatíženy České Budějovice a Tábor. Kraj tam proto vybuduje protihluková opatření, která chce do roku 2008 udělat v nejrizikovějších místech celého regionu.

"Nejprve by měly být řešeny úseky s největším překročením hygienického limitu a ty, kde je postižený vysoký počet obyvatel," řekl dnes novinářům jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Upřesnil, že nejvíc míst nadměrně zatížených hlukem je v Českých Budějovicích, hlavně v ulicích Nádražní, Lidická či Branišovská, a v Táboře v ulici Zavadilská. Náklady na protihluková opatření v těchto městech dosáhnou zhruba 19,8 milionu korun.

Radní v úterý schválili seznam a pořadí oprav a dalších prací do roku 2008, které bude kraj financovat. Převažují výměny oken, náhrady dlažby asfaltovým povrchem či stavby protihlukových stěn.

Hluková studie, kterou si kraj nechal zpracovat ve spolupráci s hygieniky, vyčíslila přímé náklady na tato opatření na 144,6 milionu korun.

Studie na jihu Čech označila celkem 101 nadměrně hlučných úseků u silnic II. a III. třídy, jejichž vlastníkem je Jihočeský kraj. Je tam téměř tři tisíce bytů, v nichž žije přes 8000 obyvatel. V některých místech ale zabrání nadměrnému hluku jen přeložky silnic, s jejichž výstavbou kraj postupně počítá. Týká se to například Dačic či Trhových Svinů, kde vede silnice II. třídy přímo přes centrum.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí