zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce mikroregionu Kosířsko se zaměří na kompostování odpadu

08.11.2005
Odpady
Obce mikroregionu Kosířsko se zaměří na kompostování odpadu

OLOMOUC -- Na kompostování domácího biologického odpadu se více zaměří lidé v obcích mikroregionu Kosířsko na Olomoucku. Cílem je snížit množství odpadu, který končí na skládkách.

Obce se zapojily do projektu, na němž spolupracují s Hnutím Duha Olomouc či Střediskem ekologické výchovy Sluňákov. Všechny domácnosti v obcích obdrží brožuru, z níž se dozvědí, jak odpad z kuchyní či zahrádek dobře kompostovat.

"Kompostováním může každý ze svého bioodpadu ať z kuchyně, či ze zahrady snadno vyrobit hnojivo. Kompost lze využít ke stromům, na trávník i do květináčů, takže je to zajímavé i pro ty, kteří nemají zeleninovou zahrádku," sdělil dnes ČTK autor publikace Ivo Kropáček z Hnutí Duha Olomouc.

Součástí osvěty budou také besedy s občany o nakládání s bioodpady. V Těšeticích vznikne ukázkové kompostiště s informační tabulí. Pro děti byl ve spolupráci se sdružením Ekodomov připraven ekologický výukový program, který se konal ve všech třídách základních škol v mikroregionu.

Aby bylo možno po čase ověřit účinnost osvěty, ekologové v obcích provedli dotazníkový průzkum. Dotazníky odevzdalo asi 15 procent obyvatel, drtivá většina z nich kompostuje.

"Lidé, kteří mají kompost, většinou nekompostují vše, co kompostovat lze. Uvidíme, až porovnáme výsledky průzkumu s výsledky rozboru skladby odpadu v popelnicích," uvedla Jiřina Popelková z Hnutí Duha.

Projekt je realizován díky podpoře Olomouckého kraje v rámci Programu obnovy venkova. Mikroregion Kosířsko zahrnuje obce Drahanovice, Hněvotín, Luběnice, Lutín, Slatinice, Slatinky, Těšetice a Ústín. Celkem v nich žije téměř 10 000 obyvatel.

Martina Šaradínová
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí