zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bývalou skládku asi nahradí park

07.11.2005
Odpady
Bývalou skládku asi nahradí park
 BOJKOVICE - Skládku odpadů, po několik desetiletí hyzdící bojkovický katastr v oblasti Vranovy Žleby, konečně nechala zrekultivovat místní radnice. Představitelé města nyní zvažují, jak využít prostor, jehož současná podoba nedávnou existenci skládky ani náznakem neprozrazuje.

"Celé roky jsme trpěli tím, jak na smeťáku za zahradou nepřetržitě hořely plasty a domovní odpad. Museli jsme čelit i nájezdům potkanů, kterých tam přežívaly stovky," vzpomněla na krušné chvilky nedávných let Anna Michalíková, která bydlí v nedaleké Husově ulici. O to víc je ráda za současný stav, protože s prostorem čerstvě rekultivované skládky sousedí její zahrada. Nyní je už ale podle svých slov spokojena. "Snad se to jen všechno mohlo o nějaký ten rok uspíšit," povzdechla si.

Skládka je podle slov místostarostky Bojkovic Květoslavy Ogrodníkové zabezpečena tak, aby nedocházelo k úniku škodlivin do terénu a spodních vod. "Povrch nakonec přikryla ornice, kterou jsme oseli luční trávou z Bílých Karpat," prozradila místostarostka a dodala, že o budoucím využití prostoru není zatím rozhodnuto, ale s největší pravděpodobností tam vznikne park.

Rekultivace skládky Vranovy Žleby plánovala bojkovická radnice již nějakou dobu, ale definitivním spouštěcím impulzem se staly až finance z ministerstva životního prostředí, které akci z osmdesáti procent finančně zajistily. "Z ministerstva životního prostředí jsme obdrželi dotaci ve výši dvacet osm milionů pět set pět tisíc korun. Zbývající částku ve výši sedm milionů sto dvacet šest tisíc korun uhradí město Bojkovice, na což si vzalo úvěr," uvedla Bohumila Petrášová, pracovnice odboru rozvoje města a životního prostředí v Bojkovicích. Nakonec byl zpracován i nový provozní řád lokality a v ní uložených odpadů, který má platit po dobu 30 let.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí