zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ostravě se bude jednat o vápence ve Štramberku

10.11.2005
Geologie
V Ostravě se bude jednat o vápence ve Štramberku

Děti Země nemají k vydání integrovaného povolení pro vápenku výhrady

Krajský úřad v Ostravě svolal na čtvrtek v 9 hodin do budovy úřadu na ul. 28. října 117 ústní jednání o žádosti společnosti KOTOUČ ŠTRAMBERK, s. r. o. k vydání integrovaného povolení pro vápenku ve Štramberku. Zájem o řízení projevily i brněnské Děti Země, které se v letech 2003-4 účastnily obdobného řízení pro štramberskou cementárnu, která se měla začít stavět letos na jaře. Děti Země nemají k vydání integrovaného povolení žádných zásadních námitek, obdobně jako město Štramberk a několik jeho obyvatel města z části Kozina.

„Z odborných podkladů vyplývá, že provoz vápenky neohrozí životní prostředí a zdraví obyvatel v okolí a že jsou použity nejlepší dostupné technologie,“ informuje Miroslav Patrik z Dětí Země.

Vápenka má z vysokoprocentního vápence lomu Štramberk ročně ve čtyřech pecích vyrábět až 160 tisíc tun vápna a 56 tisíc tun vápenného hydrátu. Provoz je sice velkým zdrojem znečištění ovzduší, produkce prachu, odpadních vod a hluku, ale stanovené zákonné limity nemají být překročeny.

„Na základě naměřených nadlimitních intenzit hluku ze železniční vlečky a námitek občanů z Koziny se v letech 2005-7 dokonce plánuje postavit protihluková stěna,“ upozorňuje dále Patrik na způsob eliminace hluku, na který si zdejší obyvatelé stěžovali již při schvalování cementárny.

Po roce 2007 se uvažuje i o modernizaci celého vápenného programu například použitím pásového dopravníku do nových pecí, čímž se omezí automobilová a technologická přeprava o 15 % a dojde tedy ke snížení emisí do ovzduší a k efektivnějšímu využití vysokoprocentních vápenců jako suroviny.

Další informace: 

1) Krajský úřad, odbor životního prostředí a zemědělství: RNDr. Helena Kameníčková, tel. 595 622 401

2) Starosta města Štramberk: Ing. Jan Socha, tel. 556 812 094

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí