zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nelegální skládka poničila vzácné mokřady v Jizerských horách

10.11.2005
Odpady
Příroda
Nelegální skládka poničila vzácné mokřady v Jizerských horách
 JABLONEC NAD NISOU - Skládka stavební suti a zeminy poničila vzácné mokřady v Jindřichově v Jizerských horách, jež jsou přírodní památkou. Nacházejí se tam vzácné rostliny a živočichové, řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory Jiří Hušek.

"Vzhledem k velké škodě se případem zabývá policie. Jindřichovské mokřady sice nejsou kvůli své menší rozloze rezervací, ale platí tam podobně přísná pravidla pro ochranu přírody jako v první zóně CHKO," uvedl Hušek. Přírodní památka je viditelně označená například tabulemi.

Čtyřicetiletého muže z Jablonce, který podle získaných důkazů za vznik skládky v mokřadech zodpovídá, vyšetřovatel nedávno obvinil z trestného činu ohrožování životního prostředí. Muži hrozí až tři roky vězení. V Jindřichově mu patří dům a některé pozemky, kde mokřady leží. "Pro navážení materiálu do přírodní památky neměl žádné povolení," uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Nepovolenou skládkou v přírodní památce se zabývali také pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Policistům předložili fotografie, jež dokreslují, jak se navážka v mokřadech rozrůstala. "Odborník na autodopravu uvedl, že likvidace skládky si vyžádá kolem tři čtvrtě milionu korun," konstatoval zástupce vedoucí krajské pobočky ČIŽP v Liberci Milan Samšiňák.

Podle Huška je zavážka vzácného mokřadu výjimečně hrubým zásahem do CHKO Jizerské hory. "V minulosti jsme se spíše setkávali s menšími černými skládkami," shrnul Hušek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí