zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hajný je lesa pán

15.11.2005
Les
Hajný je lesa pán
  Bydlet v metropoli v chaloupce uprostřed lesa? To není nesmysl. Takhle pohádkově žije v Praze hrstka hajných, kteří se v betonovém městě starají o poslední zelené oázy klidu.

Pražští hajní nemají na růžích ustláno. Zatímco jejich kolegové z venkova bojují se škůdci v přírodě, oni zápolí se škůdci s lidskou tváří. Lidé totiž navštěvují lesy s různými úmysly. Od vášnivého milování v autě uprostřed hvozdů přes obyčejné hledání hub až po odvážení odpadků všeho druhu.

"Jednou jsem dokonce našel ukradený telefon z budky," kroutil hlavou hajný Ladislav Kadeřábek. O les v Chuchli a hájovnu, v jejíž blízkosti se nachází zookoutek s lesními zvířaty, se stará už devět let.

Nejvíc ho trápí chování některých bezohledných návštěvníků. "Chodí sem se psy bez vodítka. Ti už tu roztrhali sedmnáct srnců," zlobil se lesník. Ani zvířata v ohradách nemají klid. "Lidi je překrmují. Jednou se třeba nafoukly tři kozy. A rysovi zase někdo nacpal makový závin," dodal Kadeřábek.

Kromě něj pracuje pro Lesy hlavního města Prahy ještě dalších sedm hajných. Ti obývají hájovny v Hostivaři, u Nové Vsi, Nebušicích, Kunraticích, Kyjích, Čimickém háji nebo hájovnu Cibulka.

"Obydlené jsou i hájovny v Hodkovičkách, Kamýku, Motole a Krči. Tam jsou naši bývalí zaměstnanci," řekl ředitel společnosti Václav Kroutil. Organizace je tam nechává bydlet, i když už odejdou do důchodu nebo kvůli nemoci nemohou pracovat. "Nejsme žádní upíři," dodal Kroutil.

Nedílnou součástí hájoven jsou často zookoutky. Kozy a kachny jsou k vidění například ještě v Hostivaři a chystá se i obnovení podobného zařízení u krčské hájovny.

JIŘINA ZÁVODSKÁ
 Deník Šíp

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí