zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Peníze z EU pomohou jihočeské vodárenské soustavě

16.11.2005
Voda
Peníze z EU pomohou jihočeské vodárenské soustavě
 
Více než 95 miliónů korun z fondů evropské unie pomůže zlepšit kalové hospodářství na úpravně vody v Plavu na Českobudějovicku, která je rozhodujícím zdrojem vody pro půl miliónu lidí v jihočeském regionu ale i realizovat sanaci dálkového potrubí bezvýkopovou metodou v lokalitě Týna nad Vltavou, Bechyně a Opařan.
Jižní Čechy -

„Celkem vložíme do zmíněného projektu, s jehož realizací začínáme již tento měsíc a dokončením počítáme do dvou let, bezmála 147 miliónu korun, z toho bude přes 95 milionů dotováno z Evropské unie. Na první pohled je tak jasné, jak významnou měrou se na zlepšení chodu soustavy budou podílet fondy Evropské unie. Mimo nich se nám podařilo získat i 22 miliónů ze Státního fondu životního prostředí a zbytek budeme financovat z vlastních zdrojů,“ konstatoval ředitel Jihočeského vodárenského svazu (JVS) Antonín Princ.

Podotkl, že dosud se kaly z úpravny zpracovávají na třech lagunách, a následně jsou skládkovány. Po rekonstrukci bude zahušťování kalu z primárních usazovacích nádrží a filtrů na takové úrovni, že bude možné vzniklý odpad kompostovat, což je dobrá zpráva pro životní prostředí.

„Ročně tak nebudeme muset na skládku ukládat kolem 950 tun odpadu a množství vypouštěních odpadních vod do Malše za rok sníží asi o 383 tisíc kubíků. K výraznému zlepšení kvality vody pak dojde, jak jsem již uvedl, sanací vnitřního povrchu ocelového potrubí dálkových řadů cementovým nástřikem či laminátovým rukávcem v délce kolem 40 kilometrů,“ zdůraznil Antonín Princ.

Připomněl, že vodárenskému svazu se během několika let již po druhé podařilo získat z evropských fondů významnou sumu na zkvalitnění chodu soustavy. V prvém případě to byly finanční prostředky na zdvojení přívodního vodárenského řadu z římovské vodní nádrže do úpravny vody. Touto investicí tak odpadlo riziko, které odhalila povodeň v roce 2002, kdy hrozilo, že velká voda přeruší podtrubí a pro bezmála půl miliónu lidí bude ohroženo zásobování pitnou vodou.

Zdroj: BudNews

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí