zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Požár ve spalovně ukazuje potřebu chemické reformy

18.11.2005
Obecné
Odpady
Chemické látky
EIA
IPPC
Požár ve spalovně ukazuje potřebu chemické reformy

Požár ve spalovně ukazuje potřebu chemické reformy

15.11.2005
PRAHA [Greenpeace]
Autor: Zbyněk Havránek

Pondělní požár ve spalovně odpadů Technoplast Chropyně je podle ekologické organizace Greenpeace dalším případem, který ukazuje na nutnost přísné regulace chemického průmyslu, stanovující jasná pravidla pro výrobu chemických látek, jejich použití a také další nakládání s nimi. Mohla by to zajistit chemická reforma (REACH), kterou právě projednává Evropská unie. Nebezpečné chemikálie ve stále větší míře kontaminují životní prostředí a přímo poškozují lidské zdraví. [1]

„Nejen případ spalovny Chropyně, ale například i postoj chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí při nedávné akci Greenpeace ukazují, že firmy nemají motivaci, ani potřebu regulovat vlastní výrobu. Chemickému průmyslu dominuje snaha setrvat co nejdéle v zavedených kolejích současné nedokonalé legislativy a maximálně oddalovat opatření ve prospěch lidského zdraví a přírody. Chování průmyslu ovlivňují zájmy lobbyistických skupin, nezodpovědnost manažerů firem, technologická nekázeň vedoucí k haváriím, snaha firem utajovat informace veřejnosti atd. Nebude-li přijata jednotná a přísná evropská chemická legislativa REACH, budou lidé i příroda nadále pouze rukojmím průmyslu a touhy firem po zisku za každou cenu,“ uvedl koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.

Nebezpečné látky, které vznikají i při běžném provozu spaloven, se mohou ve zvýšeném množství tvořit právě při podobných neřízených událostech, jako byl požár v Chropyni. Na externího spolupracovníka Greenpeace ČR a člena Mezirezortní komise chemické bezpečnosti Miroslava Šutu se dnes obrátili dva lidé z okolí spalovny, kteří po vypuknutí požáru pociťovali zdravotní obtíže. Tento odborník jim doporučil lékařské vyšetření. Zároveň požádal velitele hasičského zásahu a Českou inspekci životního prostředí o laboratorní rozbor vzorků odebraných na místě požáru a zjištění obsahu nebezpečných perzisteních organických látek.

Na nebezpečí chropyňské spalovny upozorňovalo Greenpeace opakovaně už od roku 2001, kdy poprvé požadovalo zastavit vypouštění dioxinů. Podle dostupných informací vypouštěla tehdy spalovna stopadesátkrát více dioxinů, než připouštěl limit platný ve státech Evropské unie Poté, co ekologové bezvýsledně žádali firmu Technoplast o informace o emisích dioxinů a o nápravných opatřeních, zablokovala v květnu 2001 skupina 15 aktivistů Greenpeace z České republiky a Slovenska vjezd do spalovny.

Spalovna Technoplastu likviduje odpady z výroby obalů a další produktů z PVC. Při spalování látek obsahujících chlór, jako je např. PVC, vznikají extrémně nebezpečné dioxiny, které mohou způsobit rakovinu, poruchy plodnosti, oslabení imunitního systému a další vážné zdravotní problémy. Dioxiny patří mezi perzistentní organické látky (POPs) a jsou nebezpečné mj. tím, že velmi dlouho přetrvávají v prostředí a mohou putovat až tisíce kilometrů od místa svého vzniku nebo použití. Mohou se hromadit v živých organismech, a proto jsou jimi zamořeny i potraviny, hlavně živočišného původu. V České republice jsou lidé vystaveni takové dávce dioxinových látek, která několikanásobně převyšuje doporučení Světové zdravotní organizace.

ZDROJ: Econnect, Greenpeace

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí