zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co je děje s odpady?

21.11.2005
Odpady
Co je děje s odpady?
 

Hradec Králové - Co se děje s odpady, lkldyž je vyhodíme do kontejneru? Pochopitelně, nejdříve přijede svozová firma a odpad odveze. Obsahy barevných kontejnerů se musí dále roztřídit. Pro zopakování papír se odhazuje do modré nádoby, sklo do zelené, plasty do žluté.

Papír je jedno označení pro mnoho druhů. Složení papíru se liší podle množství a obsahu použitých látek. Krabice, noviny, časopisy, každý papír vypadá jinak. Proto ani následné zpracování nemůže být stejné. To už ale mají na starosti dotřiďovací linky. A protože žádná technika plně nenahradí člověka, musí se papír třídit ručně! U pásu, po kterém papír z kontejneru jede, stojí několik pracovníků, kteří rozdělují jeho druhy. Dotříděný papír se lisuje do balíků a odváží ke zpracování do papíren. Na páse se často objevují i odpadky, které nemají mezi papírem co dělat.

I při dotřiďování skla funguje ta nejspolehlivější, lidská metoda. Základem je oddělit bílé sklo od barevného a od jiných nečistot. Bílé sklo se totiž nesmí nikdy dostat do tavící pece s žádnou jinou látkou. Už rozdělené střepy poté putují na speciální automatickou linku, kde lidskou práci přebírá počítač. Ten zajistí čistotu vytříděného skla a potom už nic nebání dalšímu zpracování ve sklárnách. Plasty Na dotřiďovací lince se objevuje pestrá plastová směs. Také odpad ze žlutých kontejnerů se musí rozdělovat ručně. Pracovníci musí vybrat PET lahve, polystyren a fólie. Tyto látky se dále zpracovávají samostatně. Odstranit se pochopitelně musí i nežádoucí nečistoty, které nemají mezi plasty co dělat. Zbylé směsi plastových odpadů se lisují do balíků a odváží ke zpracování na recyklační linky. A právě provoz recyklačních linek, to je téma příštího dílu. Zodpovíme otázku, jak se zpracovávají jednotlivé druhy vytříděného odpadu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí