zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská konference o dopravě v Praze

22.11.2005
Obecné
Evropská konference o dopravě v Praze

CO:    Jednodenní mezinárodní konference o roli evropské ekologické legislativy při zajišťování šetrné dopravy (jednání probíhá v angličtině – překlad není zajištěn).
 
KDY:  Středa 23. listopadu od 9:30 do 19 hodin
 
KDE:  Budova ministerstva dopravy, nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, jednací sál v suterénu budovy
 
KDO:  Na padesát expertů evropských ekologických a dopravních organizací; přednášející z ekologických a dopravních organizací, Evropské komise a výzkumných institucí
 
Jak může evropská legislativa pomoci s přesunem nákladní dopravy z kamionů na železnice? Přispěje ke snížení koncentrace zdraví škodlivých výfukových plynů či hluku ve městech? Zajistí, aby peníze z eurofondů nefinancovaly poškozování unikátních přírodních území, která na druhé straně EU výslovně chrání? Půjde více prostředků na železnice, nebo do zajišťování snadného průjezdu pro kamiony?
 
Velká mezinárodní konference bude zkoumat roli evropské legislativy při snižování ekologických dopadů dopravy. Pořádá ji BUND, německá partnerská organizace Hnutí DUHA, ve spolupráci s Hnutím DUHA, CEE Bankwatch Network, Transport & Environment a Friends of the Earth Europe. Záštitu nad konferencí převzal náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek.
 
Diskusí se zúčastní na padesát expertů ekologických a dopravních organizací z celé Evropy. Debatovat budou například o:
·        zajišťování průhledného i demokratického rozhodování a posuzování ekologických dopadů při schvalování dopravních projektů financovaných z evropských fondů;
·        roli evropské legislativy, která chrání zdraví před exhalacemi a hlukem, při rozhodování o dopravním plánování ve městech;
·        dopravní situaci na jednotném evropském trhu, například hlavních tazích v České republice zahlcených rostoucím počtem kamiónů;
·        nových evropských pravidlech zpoplatňování nákladní dopravy (tzv. směrnice o eurovignette) a jejich ekologických souvislostech.
 
Přednášet budou přední odborníci z nezávislých organizací, Evropské komise i výzkumných ústavů.
 
Tipy na interview:
 
·        Expert evropské federace Transport & Environment na nákladní dopravu Markus Liechti, který se dlouhodobě věnuje problematice zpoplatňování nákladní dopravy na evropské úrovni.
·        Anelia Stefanova, CEE Bankwatch Network, může přiblížit přípravu rozhodnutí o transevropských dopravních sítích a jeho ekologické souvislosti.
·        Pavel Přibyl, expert Hnutí DUHA na veřejné finance, komentuje rozpory mezi evropskou politikou přesunu dopravy ze silnic na železnice a skutečným financováním konkrétních projektů.
 
Další informace:
Podrobnosti o programu a konferenci lze nalézt na internetové adrese
http://vorort.bund.net/verkehr/aktuell/aktuell_15/aktuell_43.htm
 
Kontakt:
Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, 603 207 249, pavel.pribyl@hnutiduha.cz
Petra Kolínská, Hnutí DUHA, 776 552 022, petra.kolinska@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí