zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kampaň za úsporu energií

22.11.2005
Obecné
Kampaň za úsporu energií
Evropská komise zahájila v červenci letošního roku kampaň na posílení informovanosti veřejnosti o udržitelné energetice. Základním poselstvím je především zvýšení povědomí o úsporách, dále pak o alternativních a obnovitelných energetických zdrojích. Akce má přispět ke zvýšení energetických úspor o 20 % do roku 2020 a také ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na celkové produkci energie ze současných šesti procent na 12 % do roku 2010. Hlavním cílem je upozornit na problém občany a činitele s rozhodovacími pravomocemi. K úsporám energie a také k jejím alternativním zdrojům by se měly průmyslové podniky obrátit především kvůli rostoucím cenám ropy.

Komise doufá, že kampaň povede k šetrnějšímu nakládání s energií a že k pokrytí energetických potřeb budou sloužit především alternativní a obnovitelné zdroje. Prostřednictvím spolupráce se soukromým sektorem by se v příštích letech měly v zemích EU postavit nové větrné elektrárny s kapacitou 15 000 MW, dále 450 elektráren a tepláren na biomasu či 35 milionů m2 slunečních panelů. Zvýšit by se měla také výroba biopaliv - jako náhražka za naftu trojnásobně a jako náhražka za benzín dokonce pětinásobně.

Kampaň osloví i konečné spotřebitele, kteří vědomě i nevědomě spolurozhodují o nezanedbatelném podílu spotřebované energie, a bude je motivovat k větší zodpovědnosti a informovanosti. Velký potenciál pro snižování spotřeby energie je podle dřívějších prohlášení představitelů Evropské komise především u budov, zvláště starších bytových a rodinných domů. Jen samotným zateplením domu lze snížit náklady na vytápění domu až o polovinu. Zároveň by spotřebitelé měli sledovat i energetickou náročnost výrobků a materiálů a jejich tzv. životní cyklus. K porovnání slouží metoda Ohodnocení životního cyklu produktů (LCA). Společnost Rockwool International sleduje tento ukazatel u svých výrobků již dvanáct let. Kamenná vlna, která je základem izolací vyráběných společností Rockwool, si z hlediska dopadu na životní prostředí vede velmi dobře. Návratnost energie vložené do vyrobení jednoho metru čtverečního 2,5 cm silné izolace Rockwool je více než stonásobná.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí