zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firmy čekaly drtivější dopad zákona

22.11.2005
Chemické látky
Firmy čekaly drtivější dopad zákona
 O "malém vítězství" by mohl mluvit český chemický průmysl po čtvrtečním schválení nového zákona REACH Evropským parlamentem v prvním čtení. Podle normy se bude v budoucnosti v EU registrovat a povolovat většina chemických látek. Chemické lobby se totiž podařilo pozměňovacími návrhy snížit nejméně o polovinu budoucí náklady chemických výrobců na testování látek na jejich jedovatost. Ty se u českého průmyslu původně odhadovaly na sedm až deset miliard korun.
Podle zmírněné varianty zákona bude u jedné látky stačit jen jedna registrace a nebude nutné, aby testy dělal každý výrobce zvlášť. Navíc se od chystané povinnosti zkoušek osvobodí desetitisíce chemikálií, kterých se vyrábí maximálně jedna tuna ročně.
"Pokud se při druhém čtení zákona něco nezmění, odhadujeme, že náklady původně spočtené na asi 350 miliónů korun by mohly být tak poloviční," říká například mluvčí neratovické chemičky Spolana Jan Martínek.
Ušetří také Chemopetrol nebo Synthesia. "Náklady na registrace musí jít dolů minimálně o polovinu, jinak by to nemělo smysl. Ve schválené kompromisní podobě je zákon už proveditelný, což neplatilo o původním znění," míní Vladimír Novotný, specialista pro  životní   prostředí  petrochemické skupiny Unipetrol.
"I tak to bude znamenat zdražení produkce a my budeme muset v budoucnu některé výroby zavřít," řekl ale například vedoucí odboru marketinku Synthesie Daniel Rubeš.
Ředitel malé firmy Penta vyrábějící látky, které umožňují laboratorně odhalovat rakovinu u pacientů, Petr Švec, odhaduje, že ukončení výroby hrozí až třetině jejich výrobního sortimentu.
Registrace jedné látky má přijít na zhruba 30 tisíc eur, což výrobu chemikálií samozřejmě prodraží. Tím se mohou zvýšit ceny řady spotřebních výrobků - od hraček přes potraviny, stavební prvky a hmoty, až třeba po auta. "Naše náklady tím ročně stoupnou o jednotky procent, což by se mělo promítnout do cen produktů," uvedl Zdeněk Rytíř, mluvčí Spolchemie. Ta vyrábí pryskyřice, které odběratelé používají jako pojiva v nátěrových hmotách.
Podražit by mohl i cukr. Synthesia totiž zemědělcům dodává pesticidy pro ochranu cukrové řepy.
Něco pozitivního na investování do registrací vidí ale Jiří Daněk, ředitel výrobce stavební chemie Qualichem. "Pomůže to pročistit trh. Je zde řada garážových firmiček, které jen nakupují materiál, míchají a prodávají. Ty na to nebudou mít a z trhu budou muset odejít."

Původní odhady nákladů největších chemiček na zkoušky a registrace podle REACH*:
Synthesia asi miliarda korun
Chemopetrol necelá miliarda korun
Spolana 350 miliónů korun
Deza několik set miliónů korun
Spolchemie několik set miliónů korun

* Reach ještě projedná Rada ministrů zemí EU počátkem prosince. Na jaře by měl jít zákon do druhého čtení v Evropském parlamentu. Pokud bude schválen, vstoupí v platnost.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí