zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologickou daňovou reformu se do voleb nepodaří schválit

22.11.2005
Obecné
Ekologickou daňovou reformu se do voleb nepodaří schválit
 Současná vláda nestihne do voleb schválit ekologickou daňovou reformu, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí. Návrh ekologické daňové reformy, k níž se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie, je už sice hotový, nyní jej však musí posoudit další úřady. "Do voleb už se však schválit nestihne," řekl Mladé frontě Dnes ministr financí Bohuslav Sobotka.

Návrh z dílny MŽP počítá se zvyšováním daní z elektřiny, uhlí a zemního plynu postupně od roku 2007 do roku 2015. Takzvané zelené daně slíbilo Česko zavést při vstupu do Evropské unie, kde již platí. Češi mají zatím výjimku právě do roku 2007, připomíná MfD.

Cílem ekologické reformy je především zlepšit životní prostředí. Vyšší daně by tak měly postihnout i motoristy. Nejvyšší částky by na daních za auto zaplatili majitelé starých a ekologicky náročných vozů. Cílem zavedení nových daní je obnova vozového parku.

Ekologická daňová reforma má být výnosově neutrální. To znamená, že peníze ze zavedených daní by měly být použity na snížení daní přímých. Scénář MŽP počítá s tím, že ekologickou daň by vyvážilo snížení jiných daní, a to buď z příjmu, nebo například sociálního pojištění, píše MfD s tím, že variant je několik.

Ekologická daňová reforma je součástí vládního prohlášení již od vzniku vlády Vladimíra Špidly.

Zdroj: Finance.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí