zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Urban: Zavedení ekologické daně je nesmysl

23.11.2005
Obecné
Urban: Zavedení ekologické daně je nesmysl
Snaha zavést ekologickou daň, která je součástí připravované ekologické daňové reformy, je podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana nesmyslem. "Je to tahání peněz z našich kapes, které jde v důsledku proti zlepšení životního prostředí," sdělil Urban. Ekologickou daň naopak vítají ekologové i ekonomové.


Podniky již za znečišťování platí
Podle nynější směrnice EU musí ČR zavést do roku 2008 nové spotřební daně na cenu elektřiny, pohonných hmot, plynu a uhlí. Návrh ministerstva životního prostředí počítá se zvyšováním daní z elektřiny, uhlí a zemního plynu postupně od roku 2007 do roku 2015. "Směrnici EU sice respektuji, ale její zavedení nesmí být na úkor snižování konkurenceschopnosti podniků a sociálních dopadů na občany. Její nesmyslný výklad ve vládě určitě nenajde podporu," dodal Urban.


Ministerstvo průmyslu a obchodu upozorňuje, že Česká republika má stále zavedeny například poplatky za znečišťování ovzduší, od kterých řada evropských zemí upustila. Směrnice například vyžaduje poplatek 0,5 eura (15 korun) na výrobu jedné megawatthodiny elektřiny. "Již dnes je u nás výroba zmíněného množství zatížena plným dvojnásobkem požadované částky," uvedlo MPO.


Zavedení ekologické daně by mělo snížit daně přímé
David Marek ze společnosti Patria Finance se domnívá, že zavedení ekologické daně je správným krokem, pokud ho doprovází snížení daní přímých. S tím návrh MŽP údajně počítá. Podle Marka by tak posun celého daňového systému k nepřímým daním podpořil ekonomickou aktivitu, aniž by se snížily celkové daňové příjmy. "Ekologické daně jsou správným řešením jak z ekologického, tak ekonomického hlediska," dodal.


S názorem Marka souhlasí i David Navrátil z České spořitelny. Poukázal však na nepopulárnost podobných opatření. Vedou totiž k růstu výdajů a snižování životní úrovně měřené množstvím spotřebovaných služeb a zboží. "Například zavedení ekologické daně na elektřinu ve výši 20 procent by zvýšilo roční výdaje průměrné rodiny přibližně o 2000 korun," uvedl. MŽP však počítá u elektřiny s deseti procenty.


Podle programového ředitele Hnutí DUHA je návrh výbornou zprávou pro lidi bez práce, pro konkurenceschopnost české ekonomiky trpící vysokou energetickou náročností i pro zdraví obyvatel. "Politici o reformě mluví léta, ale nikdy to k ničemu nevedlo. Mezitím máme skoro dvakrát větší spotřebu energie na vyrobenou korunu HDP než patnáct států původní EU, patříme k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého a tisíce lidí jsou zbytečně nezaměstnanými kvůli vysokému zdanění práce," řekl.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí