zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stále více Středočechů třídí odpad, nejlepší obce byly oceněny

24.11.2005
Odpady
Stále více Středočechů třídí odpad, nejlepší obce byly oceněny

PRAHA -- Středočeši stále zaostávají v množství tříděného odpadu za republikových průměrem. Roste ale počet těch, kteří to chtějí změnit. Více než 800 z celkových téměř 1150 středočeských obcí a měst se zapojilo do prvního ročníku krajské soutěže ve sběru tříděného odpadu. Ceny za nejlepší výsledky dnes převzalo téměř 40 starostů.

Středočeši podle posledních údajů v přepočtu na osobu vyhodili do popelnic na tříděný odpad 20,3 kilogramu, zatímco obyvatel republiky v průměru 34 kilogramů. Každý Čech by měl letos vytřídit o dva kilogramy víc odpadu než loni, aby stát splnil recyklační kvótu danou Bruselem. Požadavek na letošní rok je 36 kilogramů a do roku 2008 pak 40 kilogramů.

Některá města a obce uspěly ve více soutěžních kategoriích. Odměnou pro nejlepší je zájezd do rakouského Poysdorfu. Městečko, jež proslavilo dobré víno i šetrné chování k životnímu prostředí, navštíví starostové nebo ti, kteří se o umístění v soutěži nejvíce zasloužili, řekl ČTK náměstek hejtmana Vilém Žák.

V množství tříděného papíru, skla a plastů na jednoho obyvatele se mezi obcemi do 500 obyvatel umístil nejlépe Pavlov na Kladensku a v kategorii do 2000 obyvatel Čisovice v okrese Praha-západ. Kamenice v okrese Praha-východ získala prvenství v kategorii do 10 000 obyvatel a Čelákovice byly nejúspěšnějším velkým městem. Ceny byly uděleny i zvlášť za každý druh tříděného odpadu.

S průběhem soutěže, která má motivovat obce k soustavnému třídění využitelných odpadů, je náměstek spokojen. Ocenil, že z celkového počtu 1147 středočeských obcí jich 856 splnilo podmínky soutěže. "Je vidět, že samosprávy chtějí problém třídění odpadu řešit a to také byl náš hlavní cíl. Rozhodně soutěž vyhlásíme i příští rok," řekl.

Libuše Hanzalová
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí