zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čínská vláda deset dní tajila ekologickou havárii

28.11.2005
Havárie
Čínská vláda deset dní tajila ekologickou havárii

Miliony lidí ve městě Charbin na severovýchodě Číny zůstávají i v pátek bez dostatečného množství pitné vody kvůli kontaminaci řeky Sung-chua po výbuchu v čínské chemičce. Toxická skvrna, která dosahuje délky 80 kilometrů, se po toku řeky dostala na předměstí čtyřmilionového Charbinu ve čtvrtek. Oficiální činitelé předpokládají, že skvrna proteče Charbinem během soboty.

Exploze v chemické továrně v čínském městě Ťi-lin zabila 13. listopadu pět lidí a dalších 10.000 muselo být evakuováno. Zároveň znečistila vodu v řece Sung-chua 100 tunami smrtelně jedovatých chemikálií, především benzenem a nitrobenzenem. Zmíněné chemikálie mohou způsobit leukemii, poruchy ledvin a jater. Největší čínská ropná společnost China National Petroleum Corporation, která je za neštěstí odpovědná, se již za havárii veřejně omluvila. Čínské vládě ale trvalo deset dní, než o havárii informovala obyvatele v oblasti a sousední Rusko. V posledních dnech poskytuje informace každou hodinu, aby uklidnila veřejné mínění, uvádí CNN.

cina-charbin-voda250.jpg
Obyvatelé Charbinu na severovýchodě Číny
postiženého po explozi v chemické továrně
nedostatkem pitné vody čekali 25. listopadu
u zdejšího pivovaru na vodu. Podnik, který
vlastní americký Anheuser-Busch, distribuuje
životadárnou tekutinu ze svých zásob.
Obyvatelé Charbinu z řeky běžně čerpají vodu. V době, kdy se skvrna přiblížila k městu, převyšovala koncentrace chemikálií povolenou hranici kontaminace třicetkrát. Odborníci soudí, že toxická skvrna se bude s dalším postupem po řece pozvolna ředit úměrně tomu, jak se do řeky Sung-chua
vlévají další přítoky.

Ve snaze zabránit výbuchům nespokojenosti nařídil čínský premiér Wen Ťia-pao místním úřadům, aby zajistily pro každého z obyvatel dostatek pitné vody, i když termín obnovení dodávek pitné vody z vodovodů pro Charbin se dnes posunul ze soboty na neděli. Ve městě převládá spíše nabručená rezignovanost než panika či otevřený hněv, píše agentura Reuters.

"Kdybych chtěl být naštvaný, měl bych mnohem víc důvodů než tohle," říká nezaměstnaný Sun Chaj-feng, zatímco s prázdným kbelíkem čeká ve frontě před cisternou pitné vody. "Tentokrát nám aspoň řekli, co máme dělat. Vláda kontroluje ceny balené vody a dává nám tohle," dodává.

Většina obyvatel města chodí dál do práce, otevřené zůstaly téměř všechny restaurace, jen v ulicích hlídkuje 10.000 policistů. Místní nemocnice se zásobily protilátkami proti otravě benzenem a nitrobenzenem. Oficiální činitelé vyzvali obyvatele, aby hlídali každý příznak možné otravy.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí