zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení: přijede premiér Paroubek do Horního Jiřetína?

28.11.2005
Geologie
Zelení: přijede premiér Paroubek do Horního Jiřetína?

Teplice 26.listopadu 2005. Ústecká krajská organizace Strany zelených vyzývá předsedu vlády Jiřího Paroubka k setkání s veřejností Mostecka v Horním Jiřetíně

    Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic, kteří se rozhodli v referendu pro zachování územních ekologických limitů těžby  uhlí a svých obcí, jsou zneklidněni postojem předsedy vlády Paroubka, který ve veřejné debatě připustil možnost prolomení těchto   limitů   a zbourání obou obcí. Dle názoru Strany zelených se jedná o návrat  k předlistopadové hospodářské politice  bezohledné vůči přírodě, krajině, lidským sídlům  a hodnotám, které byly vybudovány předcházejícímu generacemi. 

    Podle exministra životního prostředí Ivana Dejmala důvody pro zachování limitů těžby trvají. „Území chráněná limity těžby jsou základem pro budoucí zdravý vývoj regionu,“ řekl Dejmal.  Podle Zelených by vláda měla vytvářet nová  pracovní místa na Mostecku v perspektivnějších odvětvích, něž je úhelný průmysl – investovat by se mělo do vzdělání, lidských zdrojů, inovací, moderních technologií, obnovitelných zdrojů energie, rozvoje zemědělství, pěstování biomasy.    Barbarská velkolomová těžba hnědého uhlí bere obyvatelům Mostecka budoucnost, neboť rozsáhlá devastace území brání modernizaci průmyslu,  ohrožuje perspektivy hospodářské renesance  a omezuje  konkurenceschopnost regiónu. 

    Předseda vlády Jiří Paroubek zatím nepředložil jediný racionální,  věcný argument pro prolomení limitů těžby.

   „Předseda vlády se vyjadřuje rozporuplně. Na jedné straně požehnal zdražení elektrické energie ze strany ČEZu s odůvodněním, že ceny elektřiny u nás jsou ovlivněny cenami elektřiny v Německu. Na druhé straně argumentuje pro prodloužení těžby hnědého uhlí z důvodů rostoucí ceny energií v zahraničí. Postoje pana premiéra v oblasti energetiky jdou ode zdi ke zdi a bylo by přínosné, kdyby své postoje osvětlil“, řekl Martin Bursík, předseda Strany zelených.

     Ústecká krajská organizace Strany zelených vyzývá předsedu vlády k tomu, aby obhájil své stanovisko k prolomení limitů těžby v debatě s občany Mostecka v Horním Jiřetíně.

Kontakty a bližší informace

Martin Bursík

předseda Strany zelených

mob. 420 603 546 586

tel. 420 257 532 643

martin.bursik@zeleni.cz

Ivan Dejmal

Strana zelených

mob. 724 067 713

tel. 233 382 080

dejmal@chello.cz

Džamila Stehlíková

místopředsedkyně Strany zelených

pro styk s veřejností

mob. 420 724 207 917

dzamila.stehlikova@zeleni.cz

www.zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí