zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Protihluková stěna za pět milionů stojí

30.11.2005
Hluk
Protihluková stěna za pět milionů stojí

Vamberk - Stavbu protihlukové stěny žádali místní v petici. Hladinu hluku má snížit maximálně o 13 decibelů. To už je podle odborníků významné snížení.

Necelých pět milionů stála daňové poplatníky protihluková stěna zdejšího obchvatu. Ta chrání několik domů v jeho blízkosti. Místní jsou spokojeni, i když ne úplně. Kritikům se zdá stavba zbytečná.

Protihluková stěna se podle projektu měla stavět již se samotným obchvatem, finance na její realizaci byly. Upustilo se od ní, když podle nových norem nebyla nutná.

Místní se po otevření silnice začali bouřit, stěžovali si na nadměrný hluk a žádali nápravu. Jenže první měření výrazné překračování hlukových limitů neukázalo.

"K překročení ve dne nedošlo. Jen v noci jsme naměřili o asi dva decibely nad limit," říká Jan Vávra z Hygienické stanice v Rychnově nad Kněžnou. Ani druhé měření u jiného domu překročení limitů rovněž neprokázalo.

Výsledky měření podporují názory kritiků, že stavba protihlukové stěny je zbytečným mrháním peněz. Jenže Vávra upozorňuje, že se vždy počítá s každoročním několikaprocentním nárůstem dopravy a tedy i hluku. To potvrzuje i projektant stavby Luboš Škrába:

"Nelze říci, že za rok se hladina zvuku nezvýší. Kdyby se stěna nepostavila nyní, tak za pár let by byla dražší."

Helena Sedláčková, která v těsné blízkosti obchvatu bydlí, doplňuje:

"Je to znát, hluk je menší, ale jen malinko." Škrába v propočtech předpokládá snížení hluku o sedm až třináct decibelů. Podle odborníků to je významné.

"Když se hluk sníží o tři decibely, tak ho člověk vnímá jako poloviční," vysvětluje Miroslav Fixa ze zdravotního ústavu hradecké krajské hygienické stanice.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí