zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Charbinu už teče pitná voda, znečištění se blíží k Rusku

30.11.2005
Havárie
V Charbinu už teče pitná voda, znečištění se blíží k Rusku

Úřady v čínském Charbinu v úterý oznámily, že voda v síti je opět pitná. Odstavena byla týden kvůli znečištění řeky Sung-chua. Osmdesát kilometrů dlouhá skvrna benzenu a nitrobenzenu v pondělí zasáhla čínské město Pa-jen-kang. Do Ruska se skvrna dostane za den až dva.

PEKING/CHABAROVSK - "Voda v Charbinu, pitná i užitková, je bezpečná. Všichni mohou být v klidu," prohlásil zástupce ředitele místního hygienického úřadu Siou Tching-kung. Charbinský školský úřad ale vyzval školy k nákupu balené vody, nebo aby dětem alespoň doporučily nosit s sebou ještě nějakou dobu kupovanou vodu, až se od středy opět obnoví výuka. Přibližně 400 000 žáků základních a středních škol má kvůli kontaminaci řeky týdenní prázdniny.

Dodávka vody byla v Charbninu obnovena v neděli, ale až do úterý byla označovaná za užitkovou, než se pročistí zaschlé potrubí. V řadě obcí v oblasti s asi 10 000 obyvateli podél řeky severovýchodně od města, však ještě v pondělí voda netekla.

Do řeky Sung-chua proniklo sto tun jedovatých látek 13. listopadu po explozi v chemičce ve městě Ťi-lin ležícím od Charbinu asi 400 kilometrů proti proudu. [celá zpráva]

V čínském městě  Pa-jen-kang  asi 140 kilometrů severovýchodně od Charbinu byla v pondělí zjištěna desetkrát vyšší hladina benzenu, než je povolená norma.

Rusové se chystají na katastrofu

Do prvních obcí na ruské straně hranice by celá skvrna mohla dospět během jednoho až dvou dnů, do půlmiliónového Chabarovsku se dostane 10. - 12. prosince. Ruský ministr pro civilní obranu Sergej Šojgu upozornil, že jedovatá skvrna by se mohla do Ruska dostat i rychleji. V Rusku má být tímto ekologickým neštěstím postiženo 70 měst a obcí s celkovou populací přesahující jeden milión lidí.

Vodohospodáři jsou již připraveni zavřít kohoutky. Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko vyzval obyvatele ohrožené oblasti, aby se také předzásobili vodou z vodovodu, než bude její dodávky přerušena. Náhradní dodávky pitné vody jsou již připraveny.

Odborníci odebírají pravidelně vzorky vody z řeky Amur, do níž se Sung-chua vlévá. První stopy benzenu byly na řece zaznamenány již v pondělí. Podle ministerstva by jeho množství nemělo překročit desetinásobek povoleného limitu.

www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí