zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bohdanečský rybník je od čtvrtka národní přírodní rezervací

02.12.2005
Příroda
Bohdanečský rybník je od čtvrtka národní přírodní rezervací

Bohdanečský rybník na Pardubicku, který před víc než 500 lety vybudovali páni z Pernštejna, se od čtvrtka stal národní přírodní rezervací. V praxi to například znamená, že v této přírodně cenné lokalitě u Lázní Bohdaneč nebudou moci lidé přikrmovat zvěř bez souhlasu úřadů.

Bez povolení lidé nebudou smět na rybník a okolní vodní plochy ani vypouštět uměle odchované kachny, citovala ČTK z nové vyhlášky mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Lokalita Bohdanečský rybník o rozloze 306 hektarů patří od loňského roku mezi čtyři desítky ptačích území Natura 2000 České republiky. Chráněn byl rybník i dříve, a to kvůli okolním mokřadům, rákosinám a podmáčeným loukám, které poskytují domov širokému spektru opeřenců. Území je významným hnízdištěm, shromaždištěm, tahovou zastávkou i zimovištěm celkem 168 druhů, z nichž řada je vzácná.

Na seznam chráněných lokalit evropské sítě Natura 2000 se Bohdanečský rybník spolu se sousedním rybníkem Matka a soustavou Zábranských rybníků dostal jako místo, kde žije šest až deset párů velmi vzácných chřástalů kropenatých. Sousedy jim tam jsou bukači a bukáčci, lejskové bělokrcí, slavíci modráčci a dva druhy motáků.

Letos z Bohdanečského rybníka rybáři vylovili zhruba 30 tun ryb, z velké části kaprů. Jde asi o desetinu roční produkce firmy Rybniční hospodářství, která na něm hospodaří. Pravidla rybářům určuje nájemní smlouva s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Jednatel společnosti Adolf Vondrka ČTK řekl, že se rybáři do konfliktu s ochranáři nedostávají. "Nijak se to netluče, naše cíle jsou totiž hodně shodné," konstatoval.

Zdroj: www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí