zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvalita a inovace – cesta k udržitelnému rozvoji

05.12.2005
Obecné
Kvalita a inovace – cesta k udržitelnému rozvoji

Jako součást Evropského týdne kvality se ve dnech 8. a 9. listopadu v Národním domě na Vinohradech konala mezinárodní konference s názvem Kvalita a inovace – cesta k udržitelnému rozvoji.

Východiskem pro setkání odborníků z ČR i ze zahraničí se stal rostoucí význam kvality, která je neopominutelným faktorem na cestě k úspěšnosti jak pro firmy, tak pro organizace veřejného sektoru. Kvalita v současnosti nabývá širších dimenzí, neboť zahrnuje, kromě výrobků a služeb, také například dobré jméno jejich poskytovatele. To pak souvisí s prokazatelnými zárukami v péči o životní prostředí, s péčí o ochranu a bezpečnost zaměstnanců nebo s rozvojem lokality, kde daná firma či organizace působí. Do popředí se dostává kvalita života občanů, kdy uspokojování současných potřeb by nemělo ohrozit potřeby budoucích generací. Komplexní pojetí kvality a posílení jejího významu je logickým krokem k naplňování principů udržitelného rozvoje, a stává se tak prioritou v budoucím vývoji Evropské unie. Ve svém příspěvku připomněl nové pojetí kvality také ředitel NSZM Petr Švec. Představil PZM jako jednu z cest k vyšší kvalitě veřejné správy a zmínil mezinárodní program místní Agenda 21, který má tentýž cíl – zlepšit fungování správy věcí veřejných za aktivní účasti veřejnosti. Na závěr své prezentace upozornil na služby, které NSZM poskytuje svým členům, aby naplňovali mezinárodní standardy kvality a byli tak schopni obstát v konkurenci v boji o omezené finanční zdroje EU. Této možnosti využil např. Hodonín, který s pomocí NSZM zaváděl mezinárodní standardy kvality, tzv. CAF. Jeho zástupci, stejně jako představitelé dalšího člena NSZM kraje Vysočina, se podělili o své bohaté zkušenosti na tomto poli.
Kvalita ve veřejné správě bude rovněž tématem navazující konference, která se uskuteční ve dnech 5.-6.12. v Plzni za účasti zástupců Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva životního prostředí. NSZM zde bude garantem odborného bloku.

Autor: NSZM ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí