zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení: Paroubek se zříká odpovědnosti za prolomení limitů těžby

07.12.2005
Geologie
Zelení: Paroubek se zříká odpovědnosti za prolomení limitů těžby

Při dnešní návštěvě Mostecka  předseda vlády Jiří Paroubek připustil možnost zrušení vládního usnesení o limitech z roku 1991,  aniž by nějak reagoval na podněty a výzvy samosprávy obce Horní Jiřetín, která je ohrožena těžbou. Místo otevřené diskuse  s občany  Horního Jiřetína a Černic jim premiér nyní vzkazuje, aby se domluvili se soukromou společností Mostecká uhelná, jako kdyby nevěděl, že své odhodlání zachránit své domovy hornojiřetínští  vyjádřili již  v referendu.

 „Tímto vzkazem se předseda vlády předem  zříká   odpovědnosti za strategické rozhodnutí vlády o  osudech obou ohrožených  obcí a o  rozvoji celého regiónu po  zrušení ekologických limitů těžby  a rétoricky tuto odpovědnost  přesouvá  na rozhodnutí krajských zastupitelů či dokonce na dohody  soukromých subjektů“, řekla předsedkyně ústecké krajské organizace Strany zelených Džamila Stehlíková. „Volební lídr v regiónu by neměl nechávat občany na pospas soukromé těžařské společnosti, neboť musí dobře vědět, že po padnutí  limitů již  nic nestojí v cestě těžbě.“

„Předseda vlády Paroubek vede debatu o budoucnosti Mostecka pouze z jednoho úhlu pohledu -  nadhodnocených odhadů z propuštění zaměstnanců. Podobné obavy zazněly i při stanovení limitů těžby pro záchranu Chabařovic. Lom Chabařovice šel do likvidace, ale obavy o velkém počtu nezaměstnaných se nepotvrdily, obec Chabařovice vzkvétá,“ řekl  exministr životního prostředí Ivan Dejmal.

„Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic nejsou občany druhé kategorie a zaslouží si to, aby volební lídr v jejich  regiónu a předseda vlády vyslechl i jejich argumenty. Navíc premiér  Paroubek zatím nepředložil jediný věcný, racionální důvod  pro  prolomení územních ekologických limitů těžby a  zbourání Horního Jiřetína a Černic,“ řekl předseda Strany zelených Martin Bursík. „Premiér Paroubek by měl  svoji pozici obhájit před občany Horního Jiřetína a Černic. Vyjadřuje se totiž  rozporuplně. Na jedné straně požehnal zdražení elektrické energie ze strany ČEZu s odůvodněním, že ceny elektřiny u nás jsou ovlivněny cenami elektřiny v Německu. Na druhé straně argumentuje pro prodloužení těžby hnědého uhlí z důvodů rostoucí ceny energií v zahraničí. Postoje pana premiéra v oblasti energetiky jdou ode zdi ke zdi a bylo by přínosné, kdyby své postoje osvětlil,“ dodal Bursík.

Možnost setkat se a otevřeně diskutovat se svými voliči – občany Horního Jiřetína a

Černic, kteří jsou jako nikdy semknuti ve snaze zachránit své domovy, má volební lídr v Severních Čechách Jiří Paroubek v pátek, 9.prosince 2005, kdy v místním domě kultury proběhne kulturněspolečenská  akce s výmluvným názvem Prosím, nebourejte. Premiér tak bude mít unikátní možnost dát jiřetínským vzácný vánoční dárek – příslib zachování jejich domovů a jistotu do budoucna.

Kontakty a další informace:

 Martin Bursík

předseda Strany zelených

Murmanská 13/1246

100 00 Praha 10

mob. 420 603 546 586

tel. 420 257 532 643

martin.bursik@zeleni.cz

 

Ivan Dejmal

Strana zelených

mob. 724 067 713

tel. 233 382 080

dejmal@chello.cz

 

Džamila Stehlíková

místopředsedkyně Strany zelených

pro styk s veřejností

mob. 420 724 207 917

dzamila.stehlikova@zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí