zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové protestují proti pokácení nebezpečných lip

07.12.2005
Příroda
Ekologové protestují proti pokácení nebezpečných lip

BŘEZOLUPY - O lipovou alej v Březolupech se rozhořel nečekaný boj. Její dny jsou však s největší pravděpodobností sečteny, neboť zastupitelé jednohlasně schválili záměr na pokácení národních stromů. Důvod? Dvacetimetrové lípy ohrožují životy chodců, dvě z nich už dokonce před časem spadly. Ochránci přírody však volají po zachování aleje a záchraně stromů...

"Jejich pokácení považuji za krajně nešťastný záměr a v případě jeho uskutečnění za nevratné poškození životního prostředí v obci. Vždyť existují možnosti, jak zamezit ohrožení zdraví lidí a zároveň zachovat krásnou dominantní alej v centru obce," je přesvědčený Vítězslav Abrhám z březolupského Občanského sdružení Orchis. Z dendrologického posudku soudního znalce, který si nechala obec vypracovat, podle něj vyplývá, že ošetřením lip s výjimkou jedné je skutečně možné životy obyvatel uchránit. Jak? "Zdravotními řezy, instalací bezpečnostní vazby, tedy provázání větví, aby ani v případě odlomení nedošlo k ohrožení pádem větve, a průběžným sledováním stavu stromů," tvrdí Abrhám.

Jenže radní zřejmě vpustí do aleje dřevorubce, nechtějí totiž riskovat, že další pád lípy skončí tragédií. "Okolo lipové aleje chodíme jako kolem horké kaše už šest let, dvě lípy už dokonce spadly. Jelikož se zlomily těsně nad zemí, nic platné by nebylo ani statické zajištění koruny," poznamenal březolupský starosta Petr Kukla, kterému leží na srdci hlavně zdraví spoluobčanů. "Nebudeme čekat, až se něco stane, pak bychom to pěkně schytali," říká hlava obce. Alej je totiž na frekventovaném místě, podél hlavní pěší tepny a autobusové zastávky. Životy chodců jsou permanentně v ohrožení. I proto považuje její zachování za nemyslitelné."Zachránit stromy zkrátka nejde, podle znalce jejich zdravotní stav odpovídá stáří. Doporučuje sice další testy na úrovni rentgenů, ale to by stálo další peníze. Statické zajištění by sice snížilo riziko, ale i přesto zůstane neúměrné. Obavy jsou na místě," zdůraznil Kukla. Kdyby snad stromy stály třeba v zámeckém parku, kde je minimální pohyb lidí, možná by rostly dál, ale u frekventovaného chodníku je to podle něj zahrávání si s ohněm. Alej čítá ještě sedm lip, jedna podle znalce jen čeká na motorovou pilu, další by však prý bylo možné zachránit. "Riskovat to nebudeme, nikdo nám nezaručí, že při silném větru se některý strom zase nezlomí v půli. V novém roce alej asi vykácíme. Samozřejmě u hlavního chodníku zase vysadíme nové lípy," přislíbil starosta.

Definitivní ortel nad lipovou alejí ovšem vyřkne až zastupitelstvo, které se sejde v polovině prosince. Nicméně asi půjde jen o formalitu, na předchozích dvou jednáních totiž neměl ani jeden z patnácti členů námitek. "Alej se nemusí stát minulostí, jestli obec nemá na její záchranu peníze, existuje možnost využít Program péče o krajinu ministerstva životního prostředí. Výše přiznaných prostředků může dosáhnout až sta procent nákladů," vzkazuje radním Abrhám.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí