zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

30 ekologických organizací přijalo etický kodex

08.12.2005
Obecné
30 ekologických organizací přijalo etický kodex
Tři desítky českých ekologických nevládních organizací přijaly etický kodex, podle něhož se musejí vyvarovat peněz od sponzorů, kteří by mohli snížit jejich nezávislost či nestrannost. Dodržování pravidel bude hlídat pětičlenná etická komise odborníků. Pokud některý ze signatářů etického kodexu jeho principy poruší, bude vyloučen z asociace Zelený kruh či jiné širší odborné platformy.

Ekologické organizace na podobě kodexu dlouho pracovaly. Kodex ekologů má sdružení chránit před nařčením z nekalých praktik. Ekologické organizace jsou neustále obviňovány ze zneužívání svých práv a různých nekalých úmyslů i praktik. Dobrovolnou seberegulací prokáží svou otevřenost a odpovědnost. Protože jde o novinku, předpokládá se, že pravidla fungování etické komise  budou zpřesňována a doplňována.

Signatáři kodexu, mezi nimiž jsou například Společnost pro trvale udržitelný život , Hnutí Duha, Greenpeace ČR či Hnutí Brontosaurus , se zavázali k posilování důvěryhodnosti, profesionality, spolupráce, otevřenosti a transparentnosti. Organizace se také zavázaly, že budou spolupracovat pouze s firmami, které se hlásí k odpovědnosti za dopad své činnosti na životní prostředí.

Zdroj: http://www.agronavigator.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí