zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neplaťte ČEZu dvakrát: není zelená jako zelená

08.12.2005
Obecné
Neplaťte ČEZu dvakrát: není zelená jako zelená

Podzimním hitem společnosti ČEZ je zelená energie. Elektrárenský koncern v kampani za desítky milionů korun láká zákazníky na zvláštní tarif tohoto jména. Načasování reklamy má svůj důvod. Občané dosud neměli na výběr a museli elektřinu kupovat od svého regionálního distributora, ale od prvního ledna 2006 si bude moci každý, včetně jednotlivých domácností, vybrat svobodně svého dodavatele elektřiny.

Možnost výběru je zatím bohužel vinou postupující monopolizace ČEZu spíše teoretická, ale přece jen jde o změnu. S volbou však na nás přechází také zodpovědnost, protože jaké elektřině dáme přednost, takovou svými platbami zvýhodníme. Ti, kdo se snaží chovat ohleduplně a domýšlet důsledky svého chování, nebo třeba jen chtějí být „in“, by si měli vybrat zelenou.

Máme totiž sice slovutné umělce, sportovce a myslitele, ale energetika patří mezi oblasti, za které se jako Češi můžeme právem stydět. Pokud jde o oxid uhličitý, hlavní příčinu klimatických změn, na hlavu každého z nás jej ročně padá skoro dvanáct tun - v této disciplíně patříme do první desítky nejhorších znečišťovatelů na světě.

Když si představíme výrobu české elektřiny jako barevný koláč, sotva bychom se do něj s chutí zakousli a přežili to ve zdraví: asi dvě třetiny jej zahaluje šedivá barva zastaralých tepelných elektráren a zbývající třetinu vyplňuje žlutočerně pruhovaná výstražná plocha jaderných reaktorů. Jiné barvy bychom nalezli snad jen s využitím hodně velké lupy: pouhá 2,5 procenta připadají na obnovitelné zdroje energie, i z toho je ale většina zkalena bahnem velkých vodních přehrad.

Proto především kvůli nám samotným, ale také s ohledem na závazky vůči Evropské unii, máme povinnost podíl ekologicky šetrné energie výrazně zvýšit. Do roku 2010 má její podíl v našich zásuvkách činit osm procent, EU si stanovila cíl dvanáctiprocentní. Rozmach šetrné energetiky se však kromě kvalitní legislativy neobejde bez zájmu zákazníků, a tak mu od příštího roku můžeme každý z nás pomoci osobní volbou.

Věc má ale háček: je dáno asi lidskou povahou, že na každém dobrém úmyslu se snaží přiživit nějaký podfukář. V případě zelené elektřiny jím není nikdo jiný, než společnost ČEZ.

Plán má jednoduchý: za každou kilowatthodinu zaplatí odběratel „zelené elektřiny“ ČEZu desetník navíc, zato jej bude však hřát pocit, že pomohl životnímu prostředí. Přitom ale ČEZ, stejně jako kterýkoliv jiný výrobce, za skutečně ekologickou elektřinu dostane zvláštní odměnu už ze zákona. Zákonný příplatek zohledňuje vyšší náklady a měl by majiteli ekologické elektrárny zajišťovat jistou návratnost investic. V desetníku za každou kilowatthodinu, který oklamaný zákazník zaplatí ČEZu navíc, tak firma získá dodatečný příjem: její elektřinu budeme platit dvakrát.

To je znepokojivé také proto, že ČEZ za takto zpoplatněnou „zelenou elektřinu“ vydává i svoji výrobu ve velkých přehradách, které vážně poškozují životní prostředí a z evropského certifikačního systému ekologické elektřiny jsou proto vyloučeny. Ve své poslední výroční zprávě uvádí ČEZ seznam 35 elektráren, z nich pouze dvě snesou kritéria ekologického zdroje: malé vodní elektrárny představují jednu tisícinu výkonu firmy, jedna symbolická sluneční elektrárna jednu miliontinu a jediná její větrná elektrárna už několik let není v provozu.

Ve skutečnosti tak ČEZ podvádí i tím, že téměř žádnou zelenou elektřinu ani nevyrábí. Udělal by proto lépe, kdyby za peníze utopené v klamavé reklamě postavil třeba několik větrných elektráren.

http://www.zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí