zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pro starostu to bylo překvapení

09.12.2005
Obecné
Pro starostu to bylo překvapení
Jak jsme již psali v listopadovém čísle Moderní obce, v letošní soutěži Entente Florale Europe (Kvetoucí sídla Evropy) získalo město Litomyšl stříbrnou medaili a obec Písečná v okrese Ústí nad Orlicí zlatou medaili. Na půdě Senátu blahopřáli zástupcům oceněných obcí ministr životního prostředí Libor Ambrozek a senátorka Václava Domšová. Při této příležitosti jsme se starosty Písečné Josefa Zámečníka zeptali:

Připravovali jste se na soutěž dlouho?

Soustředěná příprava byla jenom na jaře, ale jinak všechno, co bylo hodnoceno, je záležitostí poměrně dlouhé doby - zásah do krajiny i její ošetřování. Něco jiného je společenská stránka věci. Té se chopily zástupkyně našeho obecního zastupitelstva Šárka Bergerová a Anna Lipenská, které vše domyslely do detailu, a všechno pak klaplo.

Co všechno jste museli pro zlepšení prostředí v obci udělat?

Na životní prostředí jsem se zaměřil od začátku mého už docela dlouhého působení ve funkci starosty. Dobře vycházíme se zemědělci, kteří krajinu nejen využívají, ale také ošetřují. A když se tato spolupráce ubírá správným směrem, tak je to v katastru obce znát.

Jaké byly vaše pocity, když jste se dozvěděl, že Písečná v evropské soutěži zvítězila?

Určitě jsem si nepředstavoval, že výsledky naší práce budou takhle vysoko hodnocené. Bylo to pro mě překvapení. Když jsme potom rozebírali jednotlivá hlediska hodnocení, tak jsme se v něm vlastně našli. Všechno, co tam bylo pojmenováno, skutečně jako samozřejmost děláme. Naši lidé se starají, nejsou lhostejní ke svému okolí, jednotlivé domy vylepšují stejně jako jejich okolí. Také hospodaření v krajině se zlepšilo.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí