zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obecní úřady se vydají ekologicky šetrnou cestou

12.12.2005
Obecné
Obecní úřady se vydají ekologicky šetrnou cestou
Šetřit životní prostředí a ještě vlastní kasu se rozhodlo jedenáct jihočeských obcí. Přihlásily se do projektu Zelená kancelář, který vypracovalo českobudějovické občanské sdružení Rosa.

„Inspirovali jsme se v Rakousku, kde projekt funguje už pět let. Obecní úřady tam nakupují ekologicky šetrné výrobky. V konečném účtování zjišťují, že je to nevyjde dráž, někdy ještě ušetří," uvedl Pavel Hrubý z Rosy. Zelené úřady mají například používat recyklovatelný kancelářský papír a další potřeby, třídit odpad, spořit elektřinu a vodu.

Rosa oslovila jihočeské obce s počtem obyvatel od tisíce do pěti tisíc. Do projektu se hlásí například Ledenice, Nové Hrady, Horní Planá, Lhenice, Nová Včelnice. Ledenice chtějí projekt vyzkoušet nejen na obecním úřadě, ale i v kulturním sále, škole a mateřské škole i domě s pečovatelskou službou.

„Kdo jiný než obecní úřad má jít příkladem? Začneme u čisticích prostředků a možná skončíme i u ekologického papíru," uvedl starosta Ledenic Miroslav Franěk. V Nových Hradech zase chtějí kromě nákupu ekologických hygienických prostředků podporovat třídění odpadů.

Hrubý z Rosy tvrdí, že hlavně používání hygienických prostředků k úklidu označených certifikátem ekologicky šetrný výrobek vede ke snížení nákladů. „Například sdružení vídeňských nemocnic ušetřilo tímto způsobem v posledních letech čtyřicet procent nákladů na úklid a ještě zdraví zaměstnanců," poznamenal Hrubý. Ekologicky šetrné chemikálie na úklid nejsou podle něho dražší než jiné. Stačí jen držet se návodů na ředění.

Zdroj: BudNews

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí