Kromě Svobody zvířat se z obdobných důvodů postavilo proti také sdružení Děti Země.
Ministerstvo povolilo postavit kanál pro lodě podle Labe pouze s podmínkou, že se předtím podaří přemístit všechny chráněné živočichy na náhradní stanoviště. Průplav má totiž protnout slepá ramena řeky, takzvané Slavíkovy ostrovy, kde žijí modrásci a dalších 50 druhů vzácného hmyzu, obojživelníků či ptáků.
Ředitelství vodních cest tvrdí, že podmínky dodržuje. "Žádné pochybení z naší strany nevidím. Náhradní stanoviště už jsou částečně funkční. Zabývá se tím tým odborníků a výsledky jejich práce se pravidelně oponují," uvedl vedoucí oddělení rozvoje této státní instituce Jan Bukovský. Podle něj by se mohlo začít stavět již v příštím roce, kanál za půl druhé miliardy korun by měl být dokončen zhruba za další tři roky. Jeho organizace se již v listopadu pustila do rozšíření pěti kilometrů Labe mezi Chvaleticemi a Přeloučí za 120 milionů korun.
Odborníci na přírodu to vidí jinak. "Z hlediska ochrany přírody je vydání územního rozhodnutí předčasné. Vytvořit pro živočichy nový biotop v blízkém okolí je velmi složitá věc, v každém případě dlouhodobá, nejméně na deset let," říká Blanka Mikátová z pardubického střediska Agentury ochrany přírody a krajiny.
Doucha navíc podotýká, že i nově vybudovaná stanoviště by při výstavbě vzala pod náporem těžké stavební techniky za své.
Zdroj: Prelouc.com