zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pytláckou kolekci trofejí za 3,5 miliónu chtějí zámek i lesníci

14.12.2005
Les
Pytláckou kolekci trofejí za 3,5 miliónu chtějí zámek i lesníci

V domě nedávno dopadeného pytláka z Ořechova na Brněnsku policie nalezla více jak 1200 mysliveckých trofejí. O kolekci parůžků a parohů mají velký zájem památkáři, lesníci a muzejníci. Trofeje se stanou majetkem státu a po vynesení rozsudku rozhodne o jejím využití Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Cenový odhad ceny paroží se v uplynulých dnech zvýšil z původních dvou na 3,5 miliónu korun. Podle ředitele policie Brno-venkov Bohumila Šimka jsou zatím všechny předměty doličné. Soud se bude kauzou zabývat pravděpodobně až v polovině příštího roku.

V říjnu tohoto roku našla policie v pytlákově domě 1000 parůžků srnců a 200 parohů jelenů, daňků a muflonů. Ve sbírce jsou i parohy jelenů dvacateráků, za jejichž legální odstřel by lovec musel zaplatit 200 000 korun.

Zájemců je mnoho. Vedení lesního závodu Židlochovice na Brněnsku, který je součástí podniku Lesy ČR, již úřad pro zastupování státu požádalo o vydání sbírky trofejí. V bažantnici u Pohořelic na Břeclavsku mají lesníci loveckou chatu, z níž lze vytvořit muzeum pytláctví. Pokud budou jednání úspěšná, zahájí muzeum činnost již příští léto, řekl ředitel závodu Tomáš Blaha. Expozici by myslivci doplnili nalezenými pytláckými oky a železy.

Pachateli hrozí až osm let vězení

O trofeje chce požádat i správa zámku v Rosicích na Brněnsku. Původní zámecké kolekce trofejí si odvezl poslední majitel objektu baron Arnold de Forest. Nahrazeny by mohly být právě parožím zabaveným v Ořechově. Zájem by měli i představitelé Národního zemědělského muzea. Podle odborníků ulovil pachatel v krátké době tak velké množství zvířat, že by jejich lov šikovného myslivce zaměstnal na 20 let. Muži hrozí za pytláctví až osm let vězení.

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí