zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Václav Havel se zastal obcí ohrožených doly

15.12.2005
Geologie
Václav Havel se zastal obcí ohrožených doly

Hnutí DUHA přivítalo a podpořilo dopis bývalého prezidenta Václava Havla předsedovi vlády, ve kterém se zastal obyvatel severočeských obcí ohrožených uhelnými doly [1].

Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Václav Havel mluví z duše tisícům lidí, kteří podporují obyvatele Horního Jiřetína a Černic v boji o zachování jejich domovů. Petici naší ústecké pobočky už podepsaly tisíce lidí a třetina obcí v kraji ohrožené vesnice podpořila."

"Bourání obcí je silně nepopulární nejen na Ústecku. Pro velkou část české společnosti je obětování několika tisíc lidí dolům nepřijatelné. Ústecký kraj po desetiletí sloužil zbytku republiky jako zdroj energie a platil za to doslova dusivou kombinací povrchových dolů a uhelných elektráren. Předseda vlády si musí vybrat, zda dává přednost lidem, nebo uhelným lobbistům. Práci pro lidi v Podkrušnohoří lze zajistit i lépe než za cenu dalšího bourání domovů jejich sousedů."

Kontakt:       

Roman Klecker, Hnutí DUHA Ústí nad Labem, telefon 605 151 475, email roman.klecker@hnutiduha.cz      

Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, telefon 732 565 042, email martin.ander@hnutiduha.cz

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email petr.holub@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Kompletní dopis: www.vaclavhavel.cz/index.php?sec=4&id=3

[2] Fakta k dopisu:

  • Václav Havel už v prosinci 1992 navštívil tehdy právě bourané Libkovice. Vesnice byla vystěhována a zdemolována úplně zbytečně: nikdy se zde netěžilo a těžit ani nebude.
  • Premiér řekl, že vláda během několika týdnů chce rozhodovat, zda zruší ochranu Horního Jiřetína a Černic na Mostecku před rozšiřováním uhelných dolů. Ochranu vyhlásili ministři v roce 1991.

ČEZ loni vyvezl asi 27 % své výroby elektřiny. Zdraví škodlivé exhalace i krajina zničená povrchovými doly zůstávají doma. Malá Česká republika je podle Mezinárodní energetické agentury šestým největším exportérem elektrické energie na světě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí