zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna brzy rozhodne o tom, zda můžete ovlivnit vykácení lesa za vaší vsí

16.12.2005
Obecné
Les
EIA
Sněmovna brzy rozhodne o tom, zda můžete ovlivnit vykácení lesa za vaší vsí

O podobě nového stavebního zákona pravděpodobně už zítra rozhodne Poslanecká sněmovna. Zákonodárci budou hlasovat o více než stovce pozměňovacích návrhů. Ministerstvo životního prostředí má výhrady zejména k tomu, že některé z nich výrazně omezují  právo lidí vyjadřovat se k řadě činností, které se jich mohou bezprostředně dotknout. Návrhy jsou v rozporu nejen s mezinárodními závazky České republiky, ale i programovým prohlášením vlády.

 

Návrh poslance Aubrechta totiž zužuje okruh řízení, do kterých veřejnost může zasahovat.  Lidé by například neměli možnost vůbec ovlivnit, jestli se v jejich okolí bude otvírat kamenolom, budovat nová přehrada či kácet les na kraji obce.  Poslanecký návrh tak omezuje účast veřejnosti pouze na dva případy – řízení vedená podle zákona o ochraně přírody a krajiny a územní řízení podle stavebního zákona (těch bude přitom mnohem méně než dnes, protože řada staveb, které nyní územnímu řízení podléhají, bude schvalována prostřednictvím regulačního plánu, kde mají občanská sdružení velmi slabé postavení).

 

„Je to plíživá a soustavná snaha vykázat občany z rozhodování o tom, co může podstatným způsobem ovlivnit jejich život. Vláda přitom svým programovým prohlášením jasně deklarovala, že nepřipustí, aby se současná úroveň občanských práv v této oblasti omezovala. Každý demokratický stát by měl mít zájem na tom, aby úřady společně s občany hledaly takové cesty, které lidem zaručí zdravý a příjemný život. A každý demokratický stát také chápe, že je potřeba, aby úřední rozhodování bylo pod veřejnou kontrolou. Doufám, že to poslanci budou mít při svém hlasování na paměti,“ komentuje poslanecký návrh ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
12
9. 2017
12-14.9.2017 - Veletrh, výstava
Birmingham
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
26
9. 2017
26-28.9.2017 - Konference
Duisburg
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí