zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O chemický zákon se ještě povede spor

16.12.2005
Chemické látky
O chemický zákon se ještě povede spor
Přestože Rada ministrů Evropské unie v úterý schválila kompromisní verzi chystaného zákona o registraci a povolování chemických látek, boj o něj bude dále pokračovat.
Zákon známý pod zkratkou REACH totiž příští rok před svým definitivním schválením ještě půjde do druhého čtení v Evropském parlamentu. Ten se jím bude nejdřív zabývat v červnu.
"Budeme usilovat o další změny ve prospěch hlavně malých a středních výrobců, na které bude mít zákon největší dopad," řekl ředitel Svazu chemického průmyslu Ladislav Novák. Nová norma totiž požaduje, aby výrobce provedl testy toxicity u látek, které se sice používají už i celá desetiletí, ale jejich vliv na zdraví lidí a životní prostředí nebyl zkoumán. Zákony to totiž nepožadovaly. Celkové náklady českého chemického průmyslu se odhadují na šest miliard korun. Z toho největší část připadá na skupinu Unipetrol. Existují ale i firmy, které si zatím oddechly. "Nás se to netýká, protože chemikálie kupujeme od výrobců," řekl jednatel výrobce agrochemie Qualichem Milan Salač.
Spokojen není také Svaz papíru a celulózy. "Budeme chtít změkčit dopady na malé firmy," přidal se člen představenstva svazu Josef Zbořil. Odhaduje se, že zákon přijde české papírny na asi dvě miliardy korun.
Na druhou stranu se čeká tlak nevládních organizací bojujících za zdravé životní prostředí. Těm vadí, že z povinných testů vypadlo mnoho chemikálií, kterých se vyrábí ročně méně než jednu tunu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí