zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika varovala zákazníky před výrobky z PVC

19.12.2005
Chemické látky
Arnika varovala zákazníky před výrobky z PVC

DĚČÍN – PVC škodí! S tímto varováním dnes aktivisté Arniky oslovovali před obchodním domem Lidl v Děčíně zákazníky, aby si dali pozor na výrobky z PVC a především na potraviny, které jsou do této umělé hmoty balené. Rozdávali nakupujícím informační materiály, kde upozorňovali na nebezpečí plynoucí z používání obalů z PVC na potraviny pro životní prostředí a zdraví lidí. “PVC na vánoční stůl nepatří,” uvedl RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů sdružení Arnika.

Sérii happeningů (1) “PVC na vánoční stůl nepatří“ Arnika uspořádala poté, co rozbory potvrdily přítomnost zakázaných škodlivých látek v obalech na potraviny vyrobených z PVC. Testy odhalily u několika náhodně vybraných PVC obalů přítomnost značného množství 4-nonylfenolu - látky, jež je známá svým negativním vlivem na hormonální systém člověka a není povoleno ji používat při výrobě obalů na potraviny (2).

Podobnou analýzu nechala Arnika udělat již přede dvěma lety (3). Ve dvou obalech z pěti byly tehdy zjištěny ftaláty (di-2-ethylhexyl ftalát a dibutylftalát). Arnika proto již tenkrát vyzvala obchodní řetězce, aby neprodávaly potraviny balené do PVC. Tuto výzvu Arnika nyní opět zopakovala. “Ze všech obchodních řetězců, které jsme oslovili, zareagovala pouze společnost Ahold. Zástupci společnosti Ahold Central Europe a programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika se již dohodli na spolupráci na projektu náhrady obalů z PVC používaných na potraviny (4),” uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Letáky rozdávané nakupujícím před obchodními domy obsahují nejen seznam potravin balených v PVC, které mohou lidé v obchodě koupit, ale také výčet negativních vlastností tohoto plastu, včetně jeho dopadů na zdraví lidí a na životní prostředí. V letáku je také vysvětleno, že lidé obaly z PVC poznají podle trojky v trojúhelníkové recyklační značce, která bývá vyražena na spodní straně plastového výrobku anebo na papírové etiketě s názvem výrobku. Seznam potravin balených do PVC mohou zájemci nalézt také na této internetové adrese:

http://www.arnika.org/clanky.shtml?x=213823

“Výroba, používání i likvidace PVC je spojená se vznikem celé řady škodlivých látek, které negativně působí nejen na životní prostředí, ale i na zdraví lidí. Proto chceme, aby tento plast byl nahrazen všude tam, kde je to možné,” vysvětlil Petrlík.

 

Poznámky:

(1)   Happeningy “PVC na vánoční stůl nepatří“:

Děčín: obchodní dům Lidl, datum: 16. 12. 2005, zahájení: 10:30 hod.

Praha – Smíchov: obchodním domem Carrefour, datum: 19. 12. 2005, zahájení: 10:30 hod.

Jihlava: prodejna Albert (OD Prior) na Masarykovo náměstí,  datum: 20. 12. 2005, zahájení: 10:00 hod.

Jihlava: prodejna Delvity na Havlíčkově ulici, datum: 20. 12. 2005, zahájení: 14:00 hod.

(2)   Tiskovou zprávu o výsledcích posledních rozborů najdete na této internetové adrese:

http://www.arnika.org/tz.shtml?x=1042425

(3)   Viz tisková zpráva sdružení Arnika ze dne 22. května 2003:

http://www.arnika.org/tz.shtml?x=134853

(4)   Společné prohlášení společnosti Ahold a sdružení Arnika - program Toxické látky a odpady najdete na této internetové adrese:

http://www.arnika.org/novinky.shtml?x=1043654

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí