zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Temelín hned po kolaudaci selhal

20.12.2005
Obecné
Temelín hned po kolaudaci selhal
Jen několik hodin poté, kdy byl první blok Jaderné elektrárny Temelín ve čtvrtek zkolaudován, vyřadila ho z provozu závada. V sobotu ráno ho kvůli poruše na jednom z čerpadel obsluha odstavila.
Na kolaudaci přitom tento blok elektrárny čekal pět let.
Kvůli závadě se znovu ozvali rakouští odpůrci jaderné elektrárny. Ti pohrozili, že by mohly být obnoveny blokády česko-rakouských hraničních přechodů jako před rokem 2001.
"Obnovení blokád hraničních přechodů je v roce 2006 opět možné," praví se v prohlášení organizace Stopp Temelin. "Temelín pokračuje v nastoupeném závadovém směru," praví se v prohlášení další organizace Atomstopp International.
Oprava prvního bloku zřejmě potrvá do půlky ledna. "Musí se vytvořit harmonogram prací a asi dojde k výměně celého čerpadla," řekl včera mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Tím padla i plánovaná odstávka druhého bloku. Při ní chtěla firma opravit turbíny. "Potřebujeme zajistit stabilní dodávky elektřiny do sítě," zdůvodnil zrušení odstávky Nebesář.
Současná porucha může ohrozit již hotovou kolaudaci prvního bloku. Ta má nabýt právní moci do patnácti dnů. Ekologičtí aktivisté však už oznámili, že se proti ní jako účastníci řízení odvolají k Ministerstvu pro místní rozvoj. "Je ostuda, že den poté, kdy byl první blok Temelína zkolaudován, v něm dojde k technické poruše," řekla mluvčí sdružení Jihočeské matky a místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová.
ČEZ nyní připravuje agendu také pro kolaudaci druhého bloku, kde se však stále zabývá technickými problémy s turbínami. Ty se chystá rázně vyřešit jejich výměnou. Termín ještě není znám.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí