zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci odmítli škrtat právo občanů mluvit do svého okolí

22.12.2005
Obecné
Poslanci odmítli škrtat právo občanů mluvit do svého okolí

Ekologické organizace přivítaly, že poslanci dnes v klíčovém hlasování odmítli škrtnout v zákoně právo občanů vyjadřovat se k plánům na nové doly, kamenolomy nebo těžbu ropy ve svém sousedství.

Změnu navrhl poslanec Vlastimil Aubrecht (ČSSD, Ústecký kraj). Paragraf, podle kterého se lidé mohou vyjadřovat k povolování plánovaných velkých projektů ve své obci, by se podle jeho plánu přestal vztahovat na těžbu nerostných surovin.

Obdobně by z něj byla vyloučena důležitá povolovací řízení, ve kterých se rozhoduje o pravidlech stanovených lesním a mysliveckým zákonem.

Hnutí DUHA a Zelený kruh v Poslanecké sněmovně lobbovaly proti návrhu.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Současná sněmovna už poněkolikáté potvrdila, že se škrtáním občanských práv v ekologických zákonech prostě nesouhlasí. Rozhodnutí se bude vnímat jako velké vítězství ekologických organizací, ale je důležité především pro kvalitu života každého z nás. Právo vyjadřovat se k novému dolu nebo kamenolomu v sousedství obce musí patřit mezi demokratické samozřejmosti. "

Eva Tylová ze Zeleného kruhu řekla:

„Jsem ráda, že poslanci ocenili význam účasti veřejnosti ve správních řízeních zamítnutím návrhu poslance Aubrechta, který ji měl v zákoně omezit.“

Kontakt:            

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Eva Tylová, Zelený kruh, telefon 776 088 244, email eva.tylova@ecn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí