zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žádosti o dovoz odpadů do českých spaloven zřejmě neuspějí, musí však být posuzovány individuálně

02.01.2006
Odpady
Žádosti o dovoz odpadů do českých spaloven zřejmě neuspějí, musí však být  posuzovány individuálně

Každou žádost o dovoz komunálních odpadů ze zahraničí do českých spaloven je třeba posuzovat individuálně. Vyplývá to z právního rozboru, který na základě rozboru zákona o odpadech a rozsudků Soudního dvora Evropských společenství [1] vypracovalo Ministerstvo životního prostředí. Právní výklad potvrzuje dosavadní postup MŽP – tedy zamítnutí všech žádostí o dovoz komunálních odpadů ke spálení. MŽP zároveň splnění náročných kritérií Soudního dvora Evropských společenství nepovažuje za pravděpodobné ani u dalších žádostí o dovoz odpadu do spaloven komunálního odpadu. 

Dovoz odpadů ze zahraničí za účelem odstranění je do České republiky zakázán [2], pro dovoz odpadů k využití členské státy obecný zákaz uplatnit nemohou. Soudní evropských společenství stanovil tři určující kritéria, zda se jedná o dovoz k odstranění či využití. Aby bylo možno žádat o dovoz odpadu k využití, musí být všechna splněna  současně [3]. Navíc musí být splněna podmínka, že za dodávku odpadů platí provozovatel spalovny dodavateli, nikoli naopak. MŽP ve svém výkladu uvádí: „V případě přeshraniční přepravy komunálního odpadu se splnění všech zmíněných kritérií nedá předpokládat ani v jednotlivých případech.“ 

Ministerstvo životního prostředí v posledních letech posuzovalo šest žádostí o dovoz komunálních odpadů ze zahraničí. Čtyři zamítlo [4], dvě se ještě posuzují [5].

Poznámky:

[1] Závazný výklad komunitárního práva, tedy i příslušné směrnice o odpadech, může podávat pouze Soudní dvůr Evropských společenství.

[2] V souladu s nařízením ES č. 259/93

[3] Za energetické využití je podle Evropského soudního dvora možno spalování odpadů považovat v případě, že:

-          hlavním účelem je vyrobit energii

-          jak energie generovaná, tak energie získaná při spalování odpadů musí být větší než energie spotřebovaná, část tohoto přebytku musí být efektivně využita

-          větší část odpadu musí být spotřebována a větší část energie využita

[4] Všechny žádosti se týkaly liberecké spalovny komunálního odpadu.

[5] Jedná se o dovoz odpadů do spalovny komunálního odpadu v pražských Malešicích.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí