zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický seveřan: Saab 9-5 BioPower na bioetanol

06.01.2006
Obecné
Ekologický seveřan: Saab 9-5 BioPower na bioetanol

V poslední době se automobilky předhánějí ve vývoji automobilů s alternativním pohonem. Jednak chtějí šetřit životní prostředí a v neposlední řadě také řešit situaci, která nastane po vyčerpání ropných ložisek. Ani seveřané nechtějí být pozadu a v nedávné době představila švédská automobilka nový Saab 9-5 BioPower, jenž jezdí na bioetanol.

Bioetanol je produkován ze široké palety biomas, obsahujících lesní usazeniny, cukrovou třtinu a řepu. Tento fakt dělá z bioetanolu zcela obnovitelný a udržitelný palivový zdroj, jenž můžeme považovat za palivo přátelské k životnímu prostředí. Ve světě je tento druh paliva známý pod označením E85. Na rozdíl od benzínu a nafty spotřeba E85 významně nezvýší atmosférické hladiny oxidu uhličitého (CO2), který je skleníkovým plynem (ty jsou hlavní příčinou globálního oteplování).

Vzhled nového Saabu 9-5 BioPower je totožný se Saabem 9-5 současné generace, jezdícím na běžné palivo.

Nejvíce novinek a technologických pokroků najdeme v útrobách vozu.

Pod kapotou nového Saabu se skrývá ekologický přeplňovaný agregát o objemu 2,0 litru, jehož zásadní předností je schopnost spalovat i normální benzín, aniž by vyžadoval jakékoliv úpravy. Pokud máte v nádrži ekologické palivo E85, motor nabízí výkon 180 koňských sil a 280 N.m točivého momentu.


Pokud řidič natankuje klasický benzín, motor nabídne 150 koní a 240 N.m točivého momentu. Ve výsledku to znamená, že nárůst výkonu při použití etanolu činí 20 procent a nárůst točivého momentu 16 procent. Tento fakt se samozřejmě projeví i na jízdních vlastnostech vozu. S ekologickým palivem Saab zrychlí na 100kilometrovou rychlost za 8,5 vteřiny, s použitím klasického benzínu pak za 9,8 vteřiny.

http://automix.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí