zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Integrovaný registr znečišťování – druhé hlášení údajů

09.01.2006
Legislativa
IPPC
Integrovaný registr znečišťování – druhé hlášení údajů
Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že do 15. února 2006 je nutné splnit ohlašovací povinnost do integrovaného registru znečišťování (IRZ).
Údaje do registru oznamují uživatelé registrované látky podle zákona o integrované prevenci [1], kteří v emisích nebo přenosech ze své provozovny vypustili za rok 2005 shodné nebo vyšší množství ohlašovaných látek než je stanoveno v nařízení vlády o integrovaném registru znečišťování [2]. Rozsah ohlašovaných látek a příslušné ohlašovací prahy aktuální pro rok 2005 specifikuje příloha č. 1 k nařízení vlády o integrovaném registru znečišťování.

„Integrovaný registr znečištění umožňuje, aby si lidé snadnou a dostupnou formou mohli například ověřit, jaké látky produkují továrny či zemědělské podniky v jejich okolí. Zkušenosti ukazují, že veřejná kontrola je jednou z cest, která vede ke snižování znečištění,“ konstatuje Jan Maršák, vedoucí oddělení IPPC MŽP.

IRZ zřídilo a spravuje MŽP jako veřejně přístupný informační systém veřejné správy. Údaje ohlášené uživateli registrované látky za rok 2004 jsou zveřejněny na webových stránkách www.irz.cz.

Na těchto stránkách jsou rovněž k dispozici veškeré materiály, důležité ke splnění ohlašovací povinnosti v roce 2006. Je zde podrobně vysvětlen ohlašovací proces do IRZ a s ním související změny při ohlašování dalších údajů z oblasti životního prostředí (zavedení Centrální ohlašovny). K 31. 12. 2005 byla zveřejněna elektronická ohlašovací aplikace, která usnadní plnění ohlašovací povinnosti do IRZ. Uživatelé registrované látky mohou využít dostupných publikací a dokumentů, případně se s dotazem obrátit na službu helpdesk. Stránka je pravidelně aktualizována.

Pokud průmyslové a zemědělské podniky do IRZ své údaje neposkytnou, hrozí jim sankce až do výše 500 000 Kč. Údaje za rok 2005 budou zveřejněny 30.9.2006.


Další informace:
Integrovaný registr znečišťování životního prostředí – http://www.irz.cz
Centrální ohlašovna – http://www.centralniohlasovna.cz
Ministerstvo životního prostředí – http://www.env.cz

Poznámky:
[1] Zákon č. 76/2002 Sb. o integrované prevenci a o omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci)
[2] Nařízení vlády č. 368/2003 Sb. o integrovaném registru znečišťování.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí