zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Boj o velryby: nájezd na loď ekologů

10.01.2006
Příroda
Boj o velryby: nájezd na loď ekologů

Sydney - Japonská velrybářská loď záměrně narazila do plavidla ochránců životního prostředí patřících ke Greenpeace.

Vedoucí expedice Greenpeace Shane Rattenbury řekl, že do jeho lodě Arctic Sunrise, na jejíž palubě bylo 25 lidí, narazila obří rybářská loď Nisshin Maru, patřící japonské velrybářské flotile. Srážka byla podle něho úmyslná.

Mířili přímo na nás

Greenpeace tvrdí, že velrybářská loď krátce před kolizí sledovala její aktivisty na nafukovacím člunu, jak kreslili na bok nedaleké japonské zásobovací lodě nápis "velrybí maso z rezervace".

Ekologové se střetli s velrybáři ČTĚTE ZDE

"V té době jsme byli asi kilometr od Nisshin Maru," řekl Rattenbury australské televizi. "Jiná plavidla v oblasti nebyla a nebyl žádný důvod, aby si to namířili přímo na nás."

velryby 2

velryby 2větší obrázekAutor: Greenpeace

Arctic Sunrise pronásleduje japonskou velrybářskou flotilu v antarktických vodách už téměř dva týdny a snaží se zabránit tomu, aby nalovila 850 plejtváků malých a deset plejtváků obrovských, již mají být součástí vědeckého výzkumného programu.

Loví velryby pro komerční účely 

Lov velryb pro výzkumné účely sice povolují pravidla Mezinárodní velrybářské komise, ale Austrálie a další země tvrdí, že v tomto případě jde o maskovaný komerční lov.

PŘEČTĚTE SI: Norsko nectí dohody a zvyšuje lov velryb

Federální soud už několikrát australským ekologickým skupinám odmítl žalobu na japonskou velrybářskou společnost za nelegální zabíjení plejtváků v antarktických vodách, kde australská vláda vyhlásila velrybí rezervaci.

Soudy rozhodly, že Austrálie nemůže zabránit legální cestou velrybářské společnosti lovit v mezinárodních vodách pod ochranou Austrálie, protože Japonsko neuznává australskou jurisdikci v těchto vodách.

www.aktualne.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí