zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko trápí špatné ovzduší

11.01.2006
Ovzduší
Česko trápí špatné ovzduší

S příchodem mrazů a inverze se především na Ostravsku a Karvinsku zhoršil stav ovzduší. Meteorologové předpovídají zhoršení rozptylových podmínek i v dalších oblastech Česka.

Koncentrace polétavého prachu v ovzduší překračuje na severu Moravy limit, v Orlové na Karvinsku to bylo až osminásobně, řekla mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová.

Meteorologové předpovídají zhoršení rozptylových podmínek i pro ostatní kraje. Dnes odpoledne by se měly zhoršit jen mírně. Už v úterý ale mají lidé podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu počítat se špatnými rozptylovými podmínkami.

Průměrný denní limit polétavého prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový. Už na konci víkendu naměřily monitorovací staniceve čtyřech lokalitách Moravskoslezského kraje až šestinásobné překročení limitu, v Orlové pak dokonce přes 400 mikrogramů na metr krychlový. "Během týdne se neočekává výrazná změna k lepšímu," podotkla Swiderová.

Nepříznivé rozptylové podmínky mohou způsobit i zdravotní problémy a lidem se může hůře dýchat. Hlavně starší lidé, děti a nemocní by měli omezit svůj pobyt venku, není vhodné venku sportovat a také větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Vhodné je zvýšit také obsah vitaminu C ve stravě.

"Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení nemocí, především nemocí dýchacích cest a srdečně cévních," podotkla Swiderová.

Dodala, že při špatných rozptylových podmínkách se snižuje odolnost organismu, který pak snadněji může podlehnout virovým či bakteriálním infekcím.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí