zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dřevo ze severočeských lesů skončí v Sasku

17.01.2006
Les
Dřevo ze severočeských lesů skončí v Sasku

Děčín - Z Děčínská, Ústecká a Teplická, tedy z regionů, které patří pod děčínskou správu Lesů České republiky, budou pokácené stromy putovat ve větší míře do zahraničí. Tahače s náklady dříví budou mířit zejména do Saska nedaleko města Gorlitz, kde před časem zahájila provoz nová pila.

"Má roční kapacitu asi šest set tisíc kubíků zpracovávané suroviny, kterou je třeba dovážet i z českého pohraničí," vysvětlil zástupce vedoucího děčínské lesní správy Jaroslav Reissig.

Větší objemy vývozů umožní především výraznější zvýšení těžeb, které stanovil nový hospodářský plán. Ten počítá s ročním objemem přes devadesát tisíc kubíků dřeva. Exporty jsou nadějí na lepší cenové zhodnocení dřeva. Jeho podstatná část z území v působnosti děčínské lesní správy končila na východočeské pile. Ekonomičnost tak snižovaly vyšší náklady na dlouhé přepravní vzdálenosti. Přepravy do Saska jsou jednak kratší a navíc německý zpracovatel nabídl i další zvýhodnění. Z celkového objemu přibližně devadesáti tisíc kubíků vytěžené dřevní hmoty dodavatelské firmy odkoupí asi pětasedmdesát tisíc kubíků. Se zbytkem produkce budou obchodovat lesníci sami. Taková je strategie k dalšímu zlepšení hospodářských výsledků lesů. "Je to jako v jiných sférách. Výrobce nedoplácí na mezičlánek a může vykazovat lepší konečnou ekonomickou bilanci," dodal Jaroslav Reissig.

Největší objemy těžeb budou nadále tvořit smrkové a borové porosty, v menší míře pak dub a buk. Přitom cena za kubík kvalitního dubového dřeva dosahuje šesti až sedmi tisíc korun. Taxy za jehličnany v případě takzvané kulatiny se pohybují okolo osmnácti set korun. Za vlákninové dříví, které zpracovávají papírny, se platí asi sedm set korun.

JOSEF SUK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí