zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplo pohodlně, ekologicky a hospodáně

19.01.2006
Obecné
Teplo pohodlně, ekologicky a hospodáně

Levnější řešení není vždy zároveň tím nejefektivnějším. Tato pravda platí dvojnásob u tepelných čerpadel, kde rozdíly v pořizovacích nákladech mohou být výrazné, nicméně levnější řešení se později ukáže jako ekonomicky náročnější na samotný provoz. Z dlouhodobého provozního hlediska pak mohou rozdíly činit až desetitisíce korun.

 
Společnost TC MACH, s.r.o. se již deset let zabývá vývojem a výrobou špičkových, patentově chráněných tepelných čerpadel MACH. Svoji pozornost zaměřuje na oblast vzduchových tepelných čerpadel, typu k jehož výhodám patří fakt, že jeho instalace nevyžaduje žádné zásahy do okolního prostředí (vrty, výkopové práce apod.).
Luxusní nerezové provedení vnitřní jednotky tepelných čerpadel MACH uvnitř ukrývá měděnou akumulační nádrž s vestavěným elektrokotlem a technologií tepelného čerpadla na jednom metru čtverečním.

Měděná akumulační nádrž využívá teplotního spádu vody. Předehřev teplé užitkové vody zajišťují přehřáté páry z kompresoru s teplotou přes 80 °C v měděném výměníku v horní části nádrže. V její střední části, s teplotou vody 50 °C, jsou umístěny vývody pro okruhy topné vody. Sem je možné napojit jak klasické radiátorové, tak i podlahové topení. V dolní části akumulační nádrže je umístěn měděný výměník pro jednoduché napojení solárního systému a měděné topné spirály sloužící jako pomocný – bivalentní – zdroj a elektrokotel v době silných mrazů. Z akumulační nádrže je možno vytápět i bazén, a pak si jen užívat příjemného koupání.

Srdcem tepelných čerpadel MACH jsou špičkové chladicí scroll kompresory firmy Copeland. Komponenty, jako odlučovače chladiva, dehydrátory, průhledítka či pružné spoje, zaručují optimální provozní podmínky chladicích okruhů, a tím zvyšují jejich životnosti. Deskové výměníky s výjimečně velkou plochou zajišťují velmi účinný přenos tepla z chladiva na topnou vodu, čímž je dosaženo vysokého topného faktoru čerpadla.


Tepelná čerpadla MACH produkují čisté teplo a navíc jsou sama vyrobena výhradně z recyklovatelných materiálů jako je měď a nerez. Využívají navíc bezfreónové chladivo R507, které neničí ozónovou vrstvu.¨

Společnost TC MACH,s.r.o. klade důraz na vývoj, který přináší řadu unikátních patentů. Je držitelem řady ocenění, například Grand Prix Frigotherm 2003, 2004, 2005, Zlaté medaile veletrhu SHK 2005 Čestného uznání For Arch Praha 2005, Čestného uznání Aqua-therm 2004 a 2005, Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2003 nebo ceny Spokojený zákazník 2002.

www.bydleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí