zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rakušané chtějí zelené předsednictví

20.01.2006
Obecné
Rakušané chtějí zelené předsednictví

Rakousko hodlá během svého předsednictví ozelenit veřejná jednání v Evropské unii. Počátkem tohoto týdne nad tzv. „ozeleněním akcí“ („greening events“)  diskutovaly  zhruba tři stovky účastníků konference, která se na toto téma uskutečnila ve Vídni.

Rakousko konferencí „Greening Events – Greening Austrian EU Presidency“ [1] veřejně odstartovalo svoji snahu ekologizovat veřejná jednání v EU, počínaje jednáními Rady ministrů, přes nejrůznější expertní setkání zástupců členských zemí až po akce kulturního nebo sportovního charakteru. „K dispozici byly zkušenosti z johannesburského summitu OSN o udržitelném rozvoji z roku 2002, z prosincové konference o ochraně klimatu v kanadském Montrealu nebo třeba z celoevropského kulturního festivalu v dánském Roskilde,“ přibližuje konkrétní témata Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů MŽP, který se vídeňské konference zúčastnil.

„Rakousko je známé jako vůdčí evropský stát v ochraně životního prostředí, proto jeho iniciativa není úplně překvapivá. Důležité ale je, že toto téma někdo konečně takto viditelně a jasně zvedl. Podobné akce, ať už jde o mítinky politické, vědecké nebo třeba velké sportovní události, znamenají často značný dopad nejen na životní prostředí, ale i pro lidi, kteří v místě jejich konání normálně žijí,“ říká Kašpar a dodává: „Proto je velmi dobře, že se tímto tématem  Rakousko zabývá. Finové, kteří přeberou předsednictví po Rakousku,  už včera deklarovali, že v tomto směru  budou pokračovat.“

Cílem konference byla především výměna zkušeností z organizování  veřejných akcí nejrůznějšího typu. Tématy proto byla například minimalizace vzniklého odpadu, jeho třídění, používání ekologicky šetrných výrobků, zajištění veřejné dopravy nebo cateringu založeného na místních produktech, potravinách z ekologického zemědělství a certifikovaných potravinách Fair Trade.

Poznámky:

[1] Konferenci “Greening Events – Greening Austrian EU Presidency“ pořádalo rakouské spolkové Ministerstvo životního prostředí, zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství ve spolupráci s mezinárodním sdružením měst a obcí ICLEI – Local Governments for Sustainability.

Další informace:

http://www.greening-events.at

http://www.eu2006.at

http://www.iclei.org

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí